Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Projekt zagospodarowania terenu wokół siedziby Apartu

projekt zagospodarowania terenu projekt zagospodarowania terenu

Firma Apart sp. z o.o., niekwestionowany lider branży jubilerskiej w Polsce, powierzyła firmie Arlan Architekci Krajobrazu prestiżowe zadanie: projekt i realizację otoczenia głównej siedziby firmy, wybudowanej w Suchym Lesie koło Poznania.


Bryła nowej siedziby to minimalizm i wysublimowana elegancja zarazem. Prosta forma, duża kubatura zderzona z lekkością. Nowoczesny budynek o powierzchni ok. 5 000 m2, elewacja z aluminium i szkła. Nie mogło być inaczej, ponieważ Apart to firma, która design i estetykę stawia na pierwszym miejscu z jakością. Dlatego jej założyciele – bracia Piotr i Adam Rączyńscy osiągnęli tak wielki sukces.

Zadaniem firmy Arlan było znalezienie pomysłu na zagospodarowanie otoczenia, które z jednej strony miało nawiązywać do nowoczesnej architektury, a z drugiej stanowić dla niej przeciwwagę i kontrast. Dlatego pojawiły się w projekcie rozległe nasadzenia z zaledwie kilku gatunków roślin przed elewacją równoległą do ulicy oraz zdecydowanie bogatsze kompozycje na terenie kompleksu, przy nowym budynku magazynu.

Realizacja projektu przyjętego i zaakceptowanego przez założycieli firmy rozpoczęła się od prac ziemnych. W końcowej fazie budowy, na etapie montażu elewacji, rozpoczęliśmy od pełnego nadzoru nad pracami związanymi z ukształtowaniem terenu. Ponieważ główny budynek wybudowany został na wzniesieniu, konieczne było zniwelowanie terenu wokół. Ukształtowanie łagodnej skarpy wzdłuż elewacji równolegle biegnącej do ulicy i bardziej nachylonej, przed wejściem głównym. Po zakończeniu niwelacji teren został przykryty warstwą ziemi urodzajnej (przeznaczonej dla projektowanych nasadzeń roślinnych i trawnika). Zastosowano zabezpieczenie przeciwerozyjne w postaci kilku pasów rollborderów drewnianych, rozmieszczonych na różnych poziomach obu skarp. Bardziej stromo nachylona skarpa osłonięta została dodatkowo agrowłókniną. Celem było zabezpieczenie warstwy urodzajnej przed erozją wietrzną i wodną. Rośliny na skarpie sadzone były w przygotowane wcześniej otwory w agrowłókninie.

Doskonale widoczna z drogi kompozycja z szerokiego i długiego łanu pierisów, odmiany `Forest Flame`, przeważającego nad innymi gatunkami, stanowi oryginalny efekt nie tylko w sezonie, ale również zimą. Ta bardzo ciekawa odmiana pierisa zaskakuje swoim wyglądem, zwłaszcza na początku sezonu. Liście są przebarwione wówczas na czerwono, ale w trakcie sezonu, zbliżając się do jesieni przebarwiają się na zielono. Efekt odwrotny w stosunku do większości roślin liściastych. W każdym miesiącu cała grupa roślin wygląda więc inaczej. Zmiana koloru wprowadza dynamikę do statycznego wyglądu zieleni. Ponadto jest to odmiana zimozielona, co zapewnia atrakcyjny wygląd również w okresie zimowym.

Największa część terenu, położona pomiędzy biurowcem i magazynem to miejsce, w którym organizowane są firmowe imprezy eventowe, na wolnym powietrzu. Największą powierzchnię zajmuje więc trawnik, a zieleń jest zlokalizowana wyłącznie w pasach wzdłuż muru ogradzającego całą nieruchomość. Zaprojektowano tu rośliny zimozielone, kwitnące, okrywowe. Wprowadzone zostały również mniejsze odmiany drzew ozdobnych, takie jak jabłoń kwiecista czy klon jesionolistny odmiany Flaming. Zestawienie gatunków zostało dobrane także pod kątem atrakcyjności w okresie jesienno-zimowym. Wśród roślin zimozielonych, poza iglastymi, są m. in. bukszpan wieczniezielony (w postaci obwódek podkreślających oddzielenie terenu użytkowego od zieleni), ostrokrzew, pieris, runianka japońska, różaneczniki, mahonia pospolita, bluszcz pospolity, berberysy.

Cały obszar przeznaczony na zagospodarowanie zielenią wyposażony został w system automatycznego nawadniania. Przy tak dużych założeniach to standard, który znacząco wspomaga utrzymanie atrakcyjnego wyglądu roślin, zwłaszcza w okresach upałów i suszy. Na skarpach i w grupach roślin zamontowane zostały linie kroplujące, na trawniku zraszacze ciśnieniowe o ustawnym kącie zraszania.
Efekt wizualny całego zagospodarowania będzie z upływem czasu stawał się coraz bardziej atrakcyjny. Rośliny będą się rozrastać (głównie drzewa i krzewy) i zagęszczać (rośliny okrywowe) tworząc zwartą kompozycję, a wraz z ich wzrostem i rozwojem intensyfikować się będzie obfitość kwitnienia. 

"Cały proces - od projektu do wykonania - traktujemy jako jedno z tych zadań, które budują prestiż naszej pracowni. Z satysfakcją prezentujemy zatem efekt pracy, opartej na ogromnym zaufaniu naszych Klientów, do naszego zespołu."

Jarosław Małecki
architekt krajobrazu
ARLAN Architekci Krajobrazu
www.arlan.pl

 

Masz pytanie/komentarz?


Twoje pytanie zostało wysłane.

Twój komentarz został wysłany.

InspiracjeFirmy ogrodnicze
Rekomendowane przez Archimania.pl

O CZYM PISZEMY