Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ekologia jest trendy – jak stworzyć nawierzchnię biologicznie czynną?

Ekologia jest trendy – jak stworzyć nawierzchnię biologicznie czynną? Fot: Libet

Nawierzchnie utwardzone to niezbędny element otoczenia domu. Podjazdy, ścieżki i ogrodowe alejki pozwalają na wygodne poruszanie się, chronią otaczającą roślinność przed zniszczeniem, ale też porządkują i dekorują przestrzeń. Choć są bez wątpienia przydatne, należy pamiętać, że ograniczają wnikanie wody deszczowej w glebę, co ma szczególne znaczenie w przypadku niewielkich działek.

Ekspert firmy Libet podpowiada jak stworzyć nawierzchnię biologicznie czynną, która pozwoli ograniczyć ingerencję w środowisko naturalne.

W trosce o naturę
Zastosowanie materiałów nawierzchniowych na całymterenie lub na zbytdużej jego części może  wpływać na ekosystem, zmniejszając wilgotność gleby i utrudniając wzrost roślin. Ma to szczególne znaczenie w przypadku niewielkich działek, na których chce się stworzyć podjazd, taras czy ścieżkę.Rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie funkcjonalność, a jednocześnie mają na względzie środowisko, jest nawierzchnia biologicznie czynna, która umożliwia odprowadzanie wody bezpośrednio do gleby. W jej stworzeniu pomoże zastosowanie proekologicznych materiałów. „Szczególnie godne polecenia są specjalne płyty betonowe i kostki brukowe, których kształt pozwala na uzyskanie wolnych przestrzeni pomiędzy poszczególnymi elementami. Miejsca te można obsadzić trawą lub wypełnić grysem”, podpowiada Kamil Drewczyński, specjalista firmy Libet. „Część produktów wyposażona jest w specjalne, duże odstępniki, dzięki którym w trakcie układania łatwo zachować szeroki, równy odstęp miedzy jedną a drugą kostką”, dodaje ekspert.

Ekologiczne propozycje
Decydując się na nawierzchnię proekologiczną, nie musimy rezygnować z walorów estetycznych. Troska o środowisko naturalne zyskuje na popularności, dlatego w ofercie producentów materiałów budowlanych znajdziemy specjalne linie produktowe, które wpisują się w ten trend.WyrobyLibet z grupy ECO to płyty i kostki brukowe, pozwalająceuzyskać od 6 do 36% powierzchni biologicznie czynnej. Jednocześnie  spełniają one restrykcyjne normy środowiskowe zarówno na etapie produkcji,jak i podczas użytkowania. Warto podkreślić, że posiadają certyfikat Instytutu Ochrony Środowiska. Co ważne, łączą funkcjonalność z nowoczesnym, wysmakowanym designem. Doskonałym tego przykładem jest płyta Stream Line, której niebanalny ażurowy kształt, inspirowany linią meandrującej rzeki, umożliwiaukładanie efektownych ścieżek i podjazdów, a monochromatyczna antracytowa barwa dodaje aranżacji rys nowoczesności. Równie ciekawe kompozycje można uzyskać za pomocą kostki Iberia. Na uwagę zasługują też: kwadratowa płyta Vertigo i prostokątna VertigoLungo. Stworzone z ich pomocą odstępy tworzą linie proste, które można wypełnić np. grysem, uzyskując tym samym ciekawy efekt dekoracyjny. Dzięki produktom ECO dbałość o najbliższe otoczenie nabiera zupełnie nowego, designerskiego wymiaru.

Więcej informacji na temat produktów firmy Libet znaleźć można na stronach www.ceramic.libet.pl oraz www.libet.pl.

Więcej od: Libet

Greg13

Greg13 napisał(a) na Forum: (2017-01-30)

To nie wyłącznie płyty ażurowe. Możliwości jest więcej. www.zielonyogrodek.pl/zagospodarowanie-powierzchni-biologicznie-czynnych-jak-i-gdzie-ulozyc-plyty-azurowe


Masz pytanie/komentarz?


Twoje pytanie zostało wysłane.

Twój komentarz został wysłany.

InspiracjeFirmy ogrodnicze
Rekomendowane przez Archimania.pl

O CZYM PISZEMY