Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ogrzewanie elektryczne – dlaczego warto się zdecydować?

ogrzewanie elektryczne ogrzewanie elektryczne fot. Elektra

Jedną z poważniejszych decyzji inwestorów jest konieczność wyboru systemu ogrzewania tak aby jak najlepiej rozłożyć ciężar kosztów zakupu urządzeń i późniejszej eksploatacji.

 

Często obok tematu ogrzewania pojawia się również kwestia izolacji termicznej budynku, a co za tym idzie systemu wentylacji. Jednak nie tylko inwestorzy głowią się nad wyborem systemów grzewczych, ale myślą o tym również użytkownicy i administratorzy, którym doskwierają wysokie koszty utrzymania obiektów.

W wielu wypadkach domy lub obiekty o zabudowie szeregowej są skupione w różnego rodzaju spółdzielniach mieszkaniowych, które to podpisując umowy o dostarczanie energii cieplnej pobierają w czynszu stałą stawkę przez okres 12 miesięcy – tzw. opłata za gotowość do sezonu grzewczego, a koszty rozliczają dodatkowo poprzez  odczytywanie z podzielników wartości zużycia. W tym wypadku wiele osób zastanawia się dlaczego mam płacić cały rok jeśli korzystam z energii cieplnej wyłącznie w sezonie ogrzewczym.

Inną sprawą jest to, że to spółdzielnia narzuca członkom, termin w którym  zacznie się ogrzewanie, co w okresach przejściowych zmusza lokatorów do poszukiwania alternatywnych źródeł ciepła. Przypomina to walkę o przetrwanie do czasu uruchomienia ogrzewania przez administracje osiedla.

Jest jednak na to sposób. Każdy, kto mieszka w domu wolnostojącym lub w zabudowie szeregowej, może bez trudu, ponosząc małe nakłady inwestycyjne zdecydować się na odłączenie od węzła ciepłowniczego.

Do wyboru jest kilka opcji: ogrzewanie centralne opartego na gazie, oleju opałowym, węglu i brykietach, jednak w tym wypadku zawsze w jakimś stopniu cofamy się do naszego początku – człowiek i... OGIEŃ. Oczywiście producenci urządzeń wykorzystujących spalanie takich czy innych materiałów twierdzą, że ich systemy są bardzo bezpieczne i wydajne w 100%, zawsze pozostaje jednak pewna podstawowa dokuczliwość takiego rozwiązania:  reakcja spalania, która powoduje powstanie dwutlenku węgla, wody i w sprzyjających okolicznościach tlenku węgla.  Ten bezwonny i bezbarwny gaz posiada straszliwą możliwość łączenia się z krwinkami odpowiedzialnymi za transport  tlenu – co blokuje wymianę gazową i może doprowadzić do tragedii.

Dodatkowo kupując na taki czy inny piecyk powinniśmy się liczyć z koniecznością:
    • wydzielenia pomieszczenia na jego zamontowanie i skład opału,
    • instalacji rurek z wodą – czynnikiem przenoszącym ciepło,
    • instalacji pompy tłoczącej wodę do instalacji itp.,
    • budowy komina do odprowadzenia spalin.

Jest to kosztowna i kłopotliwa instalacja.

W tym miejscu pojawia się pytanie: dlaczego nie skorzystać z czystej ekologicznie, energii elektrycznej ?

Za takim wyborem przemawiają następujące zalety ogrzewania elektrycznego:
    • brak kotłowni i składów opału oraz szkodliwych dla nas i środowiska  pozostałości procesu spalania,
    • wysoki komfort termiczny uzyskany dzięki dużej wydajności urządzeń i dokładnym regulatorom temperatury,
    • niski koszt inwestycyjny w porównaniu z tradycyjnymi systemami,
    • niecentralne ogrzewanie, umożliwiające dowolne kształtowanie temperatury w każdym pomieszczeniu osobno,
    • energooszczędność – realizowana dzięki zastosowaniu urządzeń o wysokiej sprawności, dostarczających tylko tyle ciepła ile w danym momencie potrzebujemy i tylko tam gdzie go potrzebujemy,
    • żadnych czynności konserwacyjnych – nie ma kosztownych wizyt serwisantów ustawiania palników itp.,
    • obsługa takiego systemu ogranicza się najczęściej do nastawienia żądanej temperatury lub zaprogramowania właściwego zegara sterującego,
    • jest to najbardziej przyjazny środowisku system, korzystający z wysoko przetworzonej energii – jaką jest energia elektryczna.


Decydując się na ogrzewanie elektryczne możemy skorzystać z szerokiego wachlarza systemów, które pozwolą wybrać ten spełniający nasze oczekiwania i zapewniający nam najwyższy komfort cieplny.

Z dostępnych urządzeń można wymienić:
    • elektryczne grzejniki konwekcyjne – występują w wielu odmianach jako urządzenia stacjonarne – wieszane na ścianie, pełniące najczęściej rolę ogrzewania zasadniczego. W takim wykonaniu zaopatrzone są w doskonałe termostaty elektroniczne pozwalające uzyskać dokładność pomiaru temp. na poziomie 0,1°C, niskotemperaturowy element grzejny, który nie powoduje  spalania kurzu. Występują również w wykonaniu bryzgoszczelnym, umożliwiającym stosowanie w łazienkach (klasa bryzgoszczelności IP24, 34). Istnieją również grzejniki konwekcyjne przenośne. Posiadają mniej dokładne termostaty, możliwość transportu, wysoko temperaturowe elementy grzejne o dużej mocy (najczęściej do 2000W). Są wykorzystywane jako źródło ciepła w okresach przejściowych, w domach ogrzewanych za pomocą wody, gdy nie załączono ciepła z elektrociepłowni, lub uruchamianie systemu CO jest nieekonomiczne. Na rynku pojawiły się również grzejniki wyposażone termostaty z modułem WiFi. Taki grzejnik można bardzo łatwo dodać w mobilnej aplikacji do systemu grzewczego, nadać mu unikalną nazwę, przyporządkować do danego pomieszczenia i ustawiać temperaturę albo według średniej ze wszystkich grzejników w danym pomieszczeniu albo nastawiając temperaturę indywidualna dla każdego pomieszczenia. Aplikacja dostępna jest na każdą z mobilnych platform i umożliwia prowadzenie kontroli nad systemem.
    • ogrzewanie podłogowe – realizowane za pomocą przewodów grzejnych – montowanych w fazie wykonywania wylewek oraz mat grzejnych stosowanych wszędzie tam, gdzie podniesienie poziomu podłogi nie jest możliwe. Montowane są w  warstwie kleju do terakoty. Maty grzejne można stosować w nowych  lub remontowanych pomieszczeniach – układać je można nawet na „stare” podłogi. Ogrzewanie powoduje równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, nie wysusza powietrza, jest niewidoczne – umożliwia swobodną aranżację pomieszczeń. Ogrzewanie podłogowe doskonale nadaje się do zastosowania jako zasadniczy lub wspomagający system grzejny. System sprawdza się zwłaszcza w łazience oraz wszędzie tam, gdzie decydujemy się zastosować kamienne posadzki. Nie tylko terakota może być stosowana do wykończenia podłogi w tym sposobie ogrzewania. Z powodzeniem możemy użyć również paneli, wykładziny dywanowej i drewna. Stosując te materiały powinniśmy postępować zgodnie z zaleceniami producentów, wybierać produkty o odpowiednim przewodnictwie cieplnym. Do sterowania temperaturą powierzchni grzejnej służy cala gama wyrafinowanych, elektronicznych regulatorów. Dostępne są również w wersji z programatorami pracującymi w cyklu dobowo- tygodniowym. Możemy wybrać sterowniki z czujnikami powietrznymi albo podłogowymi – w zależności od przeznaczenia naszego systemu grzejnego. Najnowsze rozwiązania z zakresu regulacji temperatury umożliwiają wpięcie sterowników do instalacji inteligentnego budynku. Dzięki temu możliwe jest stałe monitorowanie temperatury w naszym domu z dowolnego miejsca na świecie.
    • ogrzewacze akumulacyjne – jak sama nazwa wskazuje gromadzą ciepło  w izolowanym termicznie bloku akumulacyjnym. Dzieje się to podczas pracy na tańszej, II taryfie nocnej ( tu np. odnośnik do odpowiedniej taryfy ) i oddają je według potrzeby do otoczenia. Ze względu na budowę bloku akumulacyjnego i sposób ogrzewania pomieszczenia wyróżniamy ogrzewacze z dynamicznym rozładowaniem i ogrzewacze statyczne. W pierwszych blok akumulacyjny jest typu zamkniętego, a powietrze przepływające przez blok i odpowiednio schładzane w komorze mieszania jest kierowane do pomieszczenia za pomocą wentylatorów – dynamicznie. W ogrzewaczach statycznych powietrze jest przepuszczane  na zasadzie konwekcji przez blok akumulacyjny, który w tym wypadku jest otwarty. Ogrzewacze statyczne charakteryzują się mniej doskonałą izolacja termiczną, gdyż część ciepła emitowana jest poprzez promieniowanie podczerwone przez obudowę. Czasami spotyka się nazwę: ogrzewacze kanałowo – powierzchniowe. Sterowanie temperaturą odbywa się tu za pomocą wbudowanych lub zewnętrznych regulatorów – najczęściej elektromechanicznych. Aby właściwie wykorzystać dostęp do tańszej taryfy istnieje możliwość zastosowania sterowania za pomocą czujnika pogodowego, dzięki któremu stopień naładowania bloku akumulacyjnego zależy od przewidywanej temperatury zewnętrznej.
    • elektryczne ogrzewanie podłogowe oparte na zasobniku ogrzewanym elektrycznie i systemie rur, rozprowadzających ogrzany czynnik po pomieszczeniach. Ciepło powstaje w zasobniku i jest tłoczone do czasem oddalonych od niego pomieszczeń – co niestety może powodować straty ciepła na przesyle.
    • w grupie urządzeń elektrycznych służącym ogrzewaniu pomieszczeń możemy wymienić jeszcze promienniki ciepła – działające na zasadzie emisji fal podczerwonych, folie grzewcze, dmuchawy elektryczne, grzejniki suszarki łazienkowe.

Wybierając właściwy system elektrycznego ogrzewania pomieszczeń powinniśmy kierować się kilkoma wytycznymi:

Bezpieczeństwo – ogrzewanie elektryczne jest jednym z najbezpieczniejszych ze wszystkich systemów cieplnych. Same urządzenia posiadają szereg zabezpieczeń przed przegrzaniem.  Grzejniki konwekcyjne jeśli zostaną przykryte np. zasłoną lub ręcznikiem  - wyłączą się. Również obudowa jest połączona z żyłą zabezpieczającą na wypadek przebicia. W ogrzewaniu podłogowym instalacja  chroniona jest przez wyłączniki różnicowoprądowe, które w chwili wystąpienia zwarcia w obwodzie wyłączają się. Ekran przewodów grzejnych i mat grzejnych jest połączony z przewodem uziemiającym. Podobne zabezpieczenia mają pozostałe ogrzewacze.

Koszty inwestycyjne – najtańsze w zakupie są grzejniki konwekcyjne. Mają 100% sprawność – to znaczy, że bardzo szybko się rozgrzewają umożliwiają bardzo dokładne ustawienie temperatury, a przy zastosowaniu sterowników centralnych można nimi zarządzać z jednego miejsca w mieszkaniu. Mają kompaktowe wymiary. Trochę droższym rozwiązaniem będzie ogrzewanie podłogowe  - zapewniające jednak najwyższy komfort uzyskany dzięki niskiej temperaturze powierzchni grzejnej. Ogrzewanie to jest szczególnie polecane osobom cierpiącym na alergię. Nie powoduje bowiem unoszenia kurzu, dzięki ograniczonej do minimum konwekcji. Wilgotne nie wysuszone ogrzewaniem powietrze nie powoduje elektryzowania się cząsteczek kurzu, które polatując mogłyby doprowadzać do swobodnego wnikania alergenów do naszych organizmów.
Stosując piece akumulacyjne zapewniamy sobie znaczne ograniczenie kosztów eksploatacyjnych. Jest to niestety okupione wyższymi cenami zakupu urządzeń oraz sporymi gabarytami ogrzewaczy. Ostatnimi czasy producenci zaczęli oferować również urządzenia kompaktowe o bardzo dobrych gabarytach.
Można oczywiście, dzięki jednorodnemu zasilaniu wszystkich urządzeń elektrycznych, stosować systemy kombinowane to znaczy konwekcyjno-podłogowe czy też konwekcyjno-akumulacyjne.

Kolejne zagadnienie to ilość miejsca dedykowanego instalowanym urządzeniom grzewczym. I znów konwektory zajmą najmniej miejsca, podłogówka będzie całkowicie niewidoczna. Jednak należy w tym wypadku zastosować się do kilku wytycznych projektowych dotyczących ogrzewania podłogowego pomieszczeń:
    • ogrzewania tego nie należy stosować w miejscach utrudniających oddawanie ciepła z podłogi.  Chodzi tu o stałą zabudowę mebli ( chyba że zastosujemy meble na min. 5cm. nóżkach ), również w łazienkach powinno się unikać umieszczania ogrzewania pod wannami i brodzikami oraz innymi przeszkodami, które mogłyby zakłócić swobodny strumień ciepła z podłogi,
    • nie powinno się przechodzić przewodami i matami przez szczeliny dylatacyjne.

Najwięcej miejsca powinniśmy przewidzieć dla urządzeń akumulacyjnych. Pomocne może tu być wykorzystanie wnęk pod kaloryfery – przy modernizacji systemu ogrzewania w gotowych pomieszczeniach lub zaprojektowanie takich miejsc w nowo powstających obiektach.

Bardzo ważnym tematem jest ilość mocy potrzebnej  do ogrzania naszego mieszkania bądź budynku. Najlepiej w tym celu skontaktować się z firmą oferująca dany system, gdzie fachowcy obliczą zapotrzebowanie na ciepło  oraz ilość potrzebnej energii. Przy wykorzystaniu ogrzewania podłogowego i grzejników konwekcyjnych nasze zapotrzebowanie na moc będzie niższe niż dla analogicznych pomieszczeń, ale ogrzewanych piecami akumulacyjnymi. Różnica ta wynika z faktu, że ogrzewanie podłogowe i konwektory całą dobę mają dostęp do energii a ogrzewacze akumulacyjne działają tylko kiedy załączona jest tańsza taryfa nocna czyli w godzinach 22:00 – 06:00 oraz 13:00 – 15:00 po południu. W tym krótszym o połowę czasie muszą zmagazynować 100 % ciepła więc zainstalowana moc musi tu być 2 razy większa niż przy ogrzewaniu konwencjonalnym (podłogowym i konwekcyjnym). Ustalając zapotrzebowanie na moc należy uwzględnić również potrzeby związane z oświetleniem i ciepłą wodą użytkową. Potem wystarczy już zwrócić się o przydział mocy do właściwego zakładu energetycznego i podpisać umowę na odpowiednią taryfę.

Instalacja ogrzewania elektrycznego.
To zagadnienie powinno również zostać rozpatrzone przed wyborem docelowego systemu ogrzewania. W większości przypadków nowoczesne urządzenia korzystają z jednofazowej instalacji elektrycznej. Wyjątek stanowią tu piece akumulacyjne, które wymagają instalacji trójfazowej. Niektóre mogą działać również na standardowym napięciu 230V.

Czy decydując się na zakup elektrycznego ogrzewania, można je samemu  zainstalować ?
Pewne produkty możemy samodzielnie zamontować w naszym mieszkaniu. Należą do nich: grzejniki konwekcyjne – które po zawieszeniu na ścianie podłączamy do właściwego kontaktu, maty grzejne – producenci tego systemu dopuszczają ewentualność ułożenia maty w podłodze przez osobę nie posiadającą przeszkolenia w zakresie montażu. Uzyskanie 20 lat gwarancji jest tu jednak usankcjonowane wymogiem, aby matę do prądu podłączał elektryk, który dokona niezbędnych pomiarów ( np.: wartości rezystancji izolacji) i podbije kartę gwarancyjną. Jeśli zdecydujemy się na piece akumulacyjne i ogrzewanie podłogowe realizowane za pomocą przewodów grzejnych musimy pamiętać, że montaż urządzeń należy zlecić uprawnionym instalatorom, którzy mają uprawnienia elektryczne i przeszli niezbędne szkolenia producentów danych oraz posiadają ważne certyfikaty autoryzacyjne.

Koszty eksploatacji
Ogrzewanie elektryczne w wydaniu niecentralnym jest bardzo sprawnym i ekonomicznym rozwiązaniem. System pozwala na dokładne ustawienie właściwej komfortowej temperatury w dzień i obniżonej w nocy. Zwolennicy ogrzewania akumulacyjnego podłogowego, muszą jednak liczyć się z pewną niedogodnością związaną z bezwładnością takiego rozwiązania. W momencie pełnego naładowania wylewki, która jest blokiem akumulującym ciepło, nie ma możliwości obniżenia temperatury powierzchni podłogi. Dlatego najbardziej „sterowalnym systemem ogrzewania elektrycznego” jest zastosowanie w ogrzewaniu podłogowym mat grzejnych, które pracują bezpośrednio pod materiałem wykończeniowym podłogi lub zastosowanie grzejników konwekcyjnych. W dobie domów niskoenergetycznych te dwa systemy ogrzewania są idealnym rozwiązaniem do zapewnienia miłego ciepła w zimowe dni.

Jeśli budujemy własny dom, powinniśmy również wziąć pod uwagę możliwość montażu systemów zabezpieczających nasz budynek przed zimową aurą. W tym konkretnym wypadku możemy uchronić się przed śniegiem i lodem zalegającym na dachu i w rynnach. Biały puch może doprowadzić do oberwania rynien i spowodować straty materialne i osobowe. Przewody grzejne umieszczone w rynnach i rurach spustowych zneutralizują to niebezpieczeństwo. Ogrzewanie podjazdu do garażu sprawi, że nasze auto będzie zawsze gotowe do drogi, a pierwszą rzeczą po wyjściu z domu po obfitych opadach nie będzie machanie łopatą.
Również ciągi komunikacyjne i schody możemy uchronić od śniegi i lodu. Pomocne będą tu przewody grzejne i maty grzejne.

Odpowiednio zaprojektowany i dobrany system ogrzewania elektrycznego będzie bezawaryjnie służył nam przez długie lata. Warto jednak sprawdzić jak długą gwarancję oferują na poszczególne urządzenia ich producenci. W wypadku ogrzewania podłogowego najczęściej stosowanym zapisem jest 20-to letnia gwarancja. Grzejniki konwekcyjne posiadają od roku do 5 lat gwarancji. Piece akumulacyjne mają do 3 lat gwarancji.

Jeśli chcemy mieć nieskomplikowany i niezawodny system ogrzewania, który dodatkowo będzie tani w zakupie i oszczędny w eksploatacji powinniśmy wybrać ogrzewanie elektryczne. Pomoże to nam uzyskać maksymalny komfort cieplny za rozsądną cenę.

 

Złoty Laur Konsumenta 2018 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe!

Laur-Konsumenta-zloty-2018

W tegorocznym sondażu oceniającym popularność marek oraz jakość produktów, w kategorii Ogrzewanie Podłogowe, produkty marki ELEKTRA zostały uznane za najbardziej rozpoznawalne i otrzymały ZŁOTY LAUR KONSUMENTA 2018!

O wynikach decydują wyłącznie Konsumenci, którzy w ankietach telefonicznych oraz plebiscytach na partnerskich stronach internetowych, w tym na portalach branżowych, serwisach tematycznych oraz portalach informacyjno-społecznościowych wybierają które produkty/marki polski Konsument uważa za najlepsze i godne polecenia innym.

Zdobycie po raz szósty nagrody Złoty Laur Konsumenta potwierdza silną pozycję na rynku oraz dużą rozpoznawalność marki.

Dziękujemy za wszystkie głosy!

Zapraszamy na stronę www.elektra.pl

Więcej od: Elektra

Masz pytanie/komentarz?


Twoje pytanie zostało wysłane.

Twój komentarz został wysłany.

Inspiracje


Enix grzejnik Loko

Enix grzejnik Loko

Enix grzejnik Loko
Prosty montaż komina ze stopą Schiedel

Prosty montaż komina ze stopą Schiedel

Prosty montaż komina ze stopą Schiedel
Prosty montaż komina ze stopą Schiedel

Prosty montaż komina ze stopą Schiedel

Prosty montaż komina ze stopą Schiedel
Prosty montaż komina ze stopą Schiedel

Prosty montaż komina ze stopą Schiedel

Prosty montaż komina ze stopą Schiedel
Kominek sterowany smartfonem - ogień zawsze pod kontrolą

Kominek sterowany smartfonem - ogień zawsze pod kontrolą

Kominek sterowany smartfonem - ogień zawsze pod kontrolą
Kominek sterowany smartfonem - ogień zawsze pod kontrolą

Kominek sterowany smartfonem - ogień zawsze pod kontrolą

Kominek sterowany smartfonem - ogień zawsze pod kontrolą
Kominek sterowany smartfonem - ogień zawsze pod kontrolą

Kominek sterowany smartfonem - ogień zawsze pod kontrolą

Kominek sterowany smartfonem - ogień zawsze pod kontrolą
Kominek sterowany smartfonem - ogień zawsze pod kontrolą

Kominek sterowany smartfonem - ogień zawsze pod kontrolą

Kominek sterowany smartfonem - ogień zawsze pod kontrolą

O CZYM PISZEMY