Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jak oświetlenie wpływa na to, co kupujemy?

Jak oświetlenie wpływa na to, co kupujemy? Fot: AQForm

Powszechnym zjawiskiem jest tendencja kupowania rzeczy, kiedy nasze zmysły zostają pobudzone. Sensualizm bierze górę nad innymi czynnikami przekonującymi do zakupu. Wiedzą o tym właściciele marek stosując odpowiednie techniki wystawowe. Każdy opracowuje ekspozycję produktu w taki sposób, aby była skuteczna i przekonująca.

Niebagatelny wpływ na to ma oświetlenie. O tym, jak wielki wpływ ma odpowiednie oświetlenie w przestrzeni sprzedażowej i na co zwracać uwagę przy jego wyborze opowiadają eksperci z marki AQForm.

Bez względu na to, czy treścią ekspozycji jest dzieło sztuki, czy produkt spożywczy, kryje się za nią konkretny przekaz. Z perspektywy sprzedawcy pożądany cel to przede wszystkim przekonanie obserwatora do jednej z bardziej „bolesnych” decyzji podejmowanych na co dzień – wydania pieniędzy. Dlatego to, w jakim świetle zostaną przedstawione argumenty „za” jest kluczowe.

Światło, poza prawidłowym postrzeganiem, wpływa na emocje. Te ostatnie są decydujące dla większości decyzji zakupowych. Przesłanką do skorzystania z usług oświetleniowca, jest wykorzystanie tego punktu styku. Oczywiście ważne są też wymogi normatywne i optymalizacja zużycia energii.

W sklepie lub szeroko rozumianym miejscu sprzedaży spełnienie wymagań minimalnych nie jest trudne. Obszar kasy i stół do pakowania powinny być oświetlone z natężeniem 500lx, zaś oświetlenie ogólne - 300lx. Dużo większym wyzwaniem jest oświetlenie ekspozycji – efektywne i efektowne.

Bazą dobrego oświetlenia ekspozycji jest zapewnienie wysokiego natężenia światła na oświetlanych przedmiotach. To pozwala klientowi widzieć. Równie istotne jest zachowanie kontrastu pomiędzy ekspozycją a tłem. Zanim klient zacznie widzieć, musi zauważyć. Jeśli na przykład manekin będzie oświetlony z natężeniem podobnym do oświetlenia całej witryny w której stoi, a ta z kolei jest ulokowana w rzędzie kilku podobnych, to manekin prawdopodobnie nie będzie zauważany. Co innego, jeśli będzie oświetlony dziesięć razy jaśniej niż tło. Wtedy główna uwaga będzie skupiona na nim.

Dzięki odpowiednim kontrastom - klient zauważa. Dzięki natężeniu - widzi. W przypadku ekspozycji gdzie kolor jest ważny warto zwrócić uwagę na odwzorowanie barw. W tym kontekście często mówi się o parametrze CRI lub Ra. To wskaźnik informujący, w jakim stopniu dane źródło światła odwzorowuje barwy. Tam, gdzie wierność i nasycenie kolorów jest kluczowe, ten parametr będzie wyjątkowo istotny przy doborze sprzętu oświetleniowego.

Zbyt niskie odwzorowanie barw skutkuje brakiem głębi kolorów i problemami w rozróżnianiu zbliżonych barw. Technologia LED daje możliwość uzyskania odwrotnego efektu – przerysowania jednej lub kilku barw np. w celu sprawienia, aby pieczywo było bardziej złociste. Taki manewr może jednak spowodować słuszne rozczarowanie klienta tuż po odejściu od kasy.

Kiedy klient dostrzegł i widzi dobrze, można zadbać o emocje. Każdy obiekt handlowy ma odrobinę inne przeznaczenie i grupę klientów. Jeśli klientów jest wielu, to zazwyczaj chcemy, aby kupowali szybko. Neutralne lub chłodne temperatury barwowe są wówczas wskazane. W warunkach oświetleniowych zbliżonych do tych występujących w środku dnia ludzie są bardziej ożywieni a decyzje są podejmowane szybko. Jeśli jednak chcemy klienta zatrzymać na dłużej, będziemy chcieli, aby się odprężył. Poczuł jak w domu. To oznacza ciepłe światło, dosyć niską równomierność i brak jaskrawych elementów w zasięgu wzroku. Oba przypadki, choć skrajne, powinny mieć wspólny mianownik. Bezwzględną walkę z olśnieniem - jego skutkiem może być niechęć lub ucieczka.

W handlu stosowanie wiedzy na temat oświetlenia ekspozycji traktowane jest jako inwestycja, która dosyć szybko się zwróci. Pozwoli oszczędzać dzięki technologii LED i zyskać przewagę nad najbliższą konkurencją. Bo żadna marka nie poradzi sobie, jeśli latami będzie stać w złym świetle.

Więcej na https://www.aqform.com/pl/

Masz pytanie/komentarz?


Twoje pytanie zostało wysłane.

Twój komentarz został wysłany.

Inspiracje


Dębowa lampa Concordia

Dębowa lampa Concordia

Dębowa lampa Concordia
Dębowa lampa Concordia

Dębowa lampa Concordia

Dębowa lampa Concordia
Dębowa lampa Concordia

Dębowa lampa Concordia

Dębowa lampa Concordia
Dębowa lampa Concordia

Dębowa lampa Concordia

Dębowa lampa Concordia

Oświetlenie
Rekomendowane przez Archimania.pl

O CZYM PISZEMY