Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jak zmieniło się tradycyjne podejście do projektowania przestrzeni biurowych?

Jak zmieniło się tradycyjne podejście do projektowania przestrzeni biurowych? Fot: Pixers

Rozwój technologii i zmiany, jakie niesie, wpływają nie tylko na to, z jakich urządzeń korzystamy, w jaki sposób się komunikujemy, ale też na sposób postrzegania świata oraz podejście do życia i wykonywanej pracy. Jednym z efektów tych przemian jest rosnące znaczenie indywidualnych potrzeb zatrudnionych osób, którego odzwierciedleniem jest popularność personalizacji, dającej użytkownikowi ogromny wpływ na produkt końcowy. Doskonałym przykładem niekonwencjonalnej, nowoczesnej przestrzeni biurowej stworzonej z myślą o pracowniku jest nowe biuro Grupy OLX.

NOWY RYNEK PRACOWNIKA
Pisząc o zmianach na rynku pracy i rozwoju employer brandingu, nie sposób pominąć kwestii aranżowania firmowych wnętrz, które dziś muszą sprzyjać nie tylko pracy, ale też odpoczynkowi między spotkaniami czy spełnianiem kolejnych zadań. Tendencje w projektowaniu przestrzeni biurowych z pewnością uległy zmianie - firmy prześcigają się w udogodnieniach dla swoich pracowników, którzy wyznają inne zasady, niż poprzednie pokolenia. Kultura organizacyjna przekształciła się z formalnej w bardziej casualową, co dostrzegamy nie nie tylko w zachowaniu czy ubiorze, ale przede wszystkim w aranżacji wnętrz biurowych.

SPACE BRANDING
Nowa siedziba grupy OLX, w której na co dzień pracuje około 300 osób, to przestrzeń licząca prawie 4,7 tys. m2. Przestronne, kolorowe biuro, które od samego wejścia pozytywnie nastraja i inspiruje do działania, zostało zaprojektowane przez architektów z firmy Trzop Architekci, a personalizację wnętrz wykonał zespół Pixers Business. Przekraczając próg recepcji czuć niesamowitą atmosferę miejsca i śmiało można stwierdzić, że jest to biuro, w którym “aż chce się pracować” , a dalszy pobyt w wyjątkowym wnętrzu firmy tylko utwierdza w tym przekonaniu.

Grupa OLX zajmuje dwie kondygnacje biurowca i podzielona jest na cztery strefy: OLX, Otomoto, Otodom oraz Naspers (właściciel Grupy). Nie są one jednak zamknięte ani odgrodzone od siebie, dzięki czemu ich podział jest umowny, a indywidualny charakter każdej z nich widać na pierwszy rzut oka. Oprócz dużych, otwartych przestrzeni biurowych oraz kilkunastu sal konferencyjnych, nie brakuje tu przestrzeni do kreatywnej pracy, burzliwych narad i mniej formalnych spotkań, czy też miejsc, w których można po prostu spokojnie porozmawiać przez telefon. Rozkład każdej ze stref jest bardzo funkcjonalny, a ich odrębność podkreślają elementy zabudowy wnętrz oraz autorskie grafiki i aplikacje ścienne, wykonane w całości przez artystów z Pixers Business.

- Zgłosiliśmy się do Pixers Business z potrzebą stworzenia unikalnych grafik na ściany i przeszklenia w nowym biurze OLX w Poznaniu. Ich ekipa nie tylko przygotowała i zamontowała indywidualnie zaprojektowane grafiki, ale była też obecna podczas rozmów z naszym klientem. Dzięki temu współpraca przebiegała bardzo płynnie na każdym z etapów. Wspólnie udało nam się zaprojektować ok. 4,7 tys. m kw. biura, w pełni realizując wizję klienta - mówi Bartosz Trzop, TRZOP ARCHITEKCI.

OLX
Część OLX to dynamiczna przestrzeń emanująca kolorami i pozytywną energią. Nie sposób oderwać oczu od inspirujących grafik i motywujących cytatów, które zdobią portrety ich autorów. Architekci wyszli poza utarte schematy i stworzyli miejsce, które niczym nie przypomina typowej korporacji. Odejście od standardowego wydzielania stanowisk do pracy i tworzenie bardziej mobilnych przestrzeni to nowy kierunek w projektowaniu nowoczesnych biur. Takie podejście pobudza i stymuluje kreatywność pracowników, a rolą biura jest zachęcanie do tego typu interakcji.

OTOMOTO
Kolejna strefa to miejsce dedykowane fanom szybkiej jazdy. Motoryzacyjno - sportowy klimat widać już na wejściu do strefy OTOMOTO, gdzie wita nas grafika z bolidem Michaela Schumachera i jego motywacyjnym cytatem. Charakter tego miejsca podkreślają liczne elementy dekoracyjno - użytkowe, w tym m.in. fotele w sali konferencyjnej, wykonane ze sportowych siedzeń samochodowych, które pozwalają poczuć się jak prawdziwy kierowca rajdowy. Na przeszkleniach w salach spotkań widnieją szronienia imitujące ślady opon, a na ścianach znajdują się rozmaite grafiki z motoryzacyjnym designem.

OTODOM
Poruszanie się po strefie Otodom przypomina spacer po urokliwych zakątkach małego miasteczka. Na jednej ze ścian widnieje ogromna grafika o szerokości ponad 16 metrów, przedstawiająca miasto w rzucie izometrycznym wraz z całą zabudową, ulicami, samochodami i mieszkańcami. Aranżację dopełniają salki spotkań oraz budki telefoniczne, zaprojektowane na wzór małych domków jednorodzinnych. Oprócz tradycyjnej przestrzeni typu open space traktowanych dotychczas jako otwarte sale do pracy, znajdują się tutaj pomieszczenia służące do odpoczynku, coworkingu i wspólnych posiłków.

NASPERS
Rośliny w biurze to już nie tylko element dekoracyjny, ale też sposób na lepszą atmosferę pracy. Dlatego zgodnie z najnowszymi trendami, motywem przewodnim wystroju biura Naspers stał się las. Naturalne materiały, w tym dominujące drewno, stanowią doskonały element wykończeniowy ścian, podłóg oraz mebli. Każda sala konferencyjna ma innego, zwierzęcego patrona - dzika, bobra, lisa czy wilka.

Wspólny mianownik
Mimo, że każda ze stref posiada swój własny, niepowtarzalny styl, mają one wiele cech wspólnych. W każdej z nich znajdziemy oryginalne grafiki z wartościami wspólnymi dla Grupy OLX, zilustrowane portretami i cytatami sławnych postaci. Nie sposób także nie zauważyć spójnej koncepcji wystroju sal konferencyjnych i pokoi spotkań, którym nadano nazwy słynnych miast.

- Bardzo istotne było, by projekt cechowała spójność i oryginalny język wizualny. Bazując na kolorach brandu, stworzyliśmy grafiki z cytatami, z którymi identyfikuje się OLX. Kompozycje są połączeniem typografii, portretów słynnych postaci i motywów geometrycznych. Dla przełamania konwencji pojawia się też ilustracja przedstawiająca rybę w meloniku z cygarem w pysku - Malina Mituniewicz-Sysło, Senior Graphic Designer, Pixers Business.

W Grupie OLX ogromne znaczenie dla pracodawcy ma to, aby pracownicy byli wypoczęci i zrelaksowani. Pomagają im w tym urządzone ze smakiem strefy relaksu, wyposażone w wygodne sofy, pufy oraz fotele do masażu. Nie brakuje tu również pokoi ze stołami do bilarda czy ping ponga, piłkarzyków oraz konsoli do gier. Dla miłośników sportu powstała strefa, w której wybudowano siłownię oraz postawiono rowery stacjonarne z dynamami, które w mig uzupełniają baterie telefonów do pełna. Wszystkie udogodnienia mają na celu chwilowe oderwanie się od obowiązków i naładowanie pozytywną energią, niezależnie od pory dnia.

- Przy tworzeniu biura OLX skupiliśmy się na zaprojektowaniu przestrzeni, w której dobrze będą czuli się nasi Pracownicy. Musimy pamiętać, że sporą część dnia spędzamy w pracy i chętniej do niej pójdziemy, jeśli miejsce będzie przyjazne i funkcjonalnie zaprojektowane. W OLX zdajemy sobie sprawę, że wnętrze, które powstało, nie jest typowe, a świadczą o tym reakcje naszych Gości, gdy wchodzą do biura. Za każdym razem pojawia się uśmiech i duży podziw, co nie ukrywam daje wielką satysfakcję - Aleksandra Drobnik, Grupa OLX.

Współpraca architekta z firmą projektową
Komunikacja między współpracującymi firmami była ważna od samego początku - to ona zapewnia płynność i spójność działań. Konsultowanie projektu na każdym jego etapie pozwala nie tylko zoptymalizować czas pracy, ale eliminuje błędy, które mogą powstać w czasie całego procesu. W tym przypadku usługa Pixers Business jest dopełnieniem wizji architektonicznej, a ostatni etap realizacji jest potwierdzeniem znakomitej współpracy między firmami.

- Bardzo cenimy sobie takie realizacje jak ta, dla Grupy OLX. Z jednej strony jest to wyzwanie, które ze względu na skalę przedsięwzięcia angażuje na sto procent cały nasz zespół kreatywny, ale jednocześnie jest to doskonała okazja do wykorzystania i zaprezentowania potencjału Pixers Business. Gdy Klient jest otwarty i nie boi się odważnych pomysłów, nasi doświadczeni graficy mogą wykazać się kreatywnością, a realizacja pozwala na wykorzystanie wielu różnych produktów - od najwyższej jakości tapet drukowanych na ekologicznych i bezpiecznych materiałach, przez naklejki na ściany, meble i drzwi, litery przestrzenne, podświetlane kasetony, po rozmaite kolorowe i szronione folie wykorzystywane do spersonalizowania przeszkleń - Paweł Łukasiewicz, Creative Team Manager w Pixers Business.

Więcej od: Pixers

Masz pytanie/komentarz?


Twoje pytanie zostało wysłane.

Twój komentarz został wysłany.

Inspiracje


Strefa wellness & spa

Strefa wellness & spa

Strefa wellness & spa
Basen hotelowy

Basen hotelowy

Basen hotelowy
wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego

wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego

wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego
wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego

wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego

wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego
wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego

wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego

wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego
wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego

wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego

wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego
wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego

wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego

wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego
wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego

wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego

wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego
wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego

wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego

wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego
wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego

wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego

wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego
wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego

wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego

wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego
wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego

wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego

wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego
wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego

wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego

wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego
wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego

wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego

wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego
wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego

wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego

wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego
wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego

wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego

wnętrze w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego
Projekty wnętrz komercyjnych Poznań

Projekty wnętrz komercyjnych Poznań

Projekty wnętrz komercyjnych Poznań
Projekty wnętrz komercyjnych Poznań

Projekty wnętrz komercyjnych Poznań

Projekty wnętrz komercyjnych Poznań
Projekty wnętrz komercyjnych Poznań

Projekty wnętrz komercyjnych Poznań

Projekty wnętrz komercyjnych Poznań
Projekty wnętrz komercyjnych Poznań

Projekty wnętrz komercyjnych Poznań

Projekty wnętrz komercyjnych Poznań

Pracownie proj. wnętrz
Rekomendowane przez Archimania.pl

O CZYM PISZEMY