Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wystawa „Światy równoległe”

Wystawa Światy Równoległe Wystawa Światy Równoległe Muzeum Etnograficzne

10 maja 2012 roku, o godz. 18.00, w Ratuszu Muzeum Etnograficznego w Krakowie otwarta została nowa wystawa czasowa „Światy równoległe” zrealizowana przez muzeum, Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Stowarzyszenie Psychiatria i Sztuka. Kuratorem wystawy jest Profesor Grażyna Borowik. Przy jej organizacji współpracowali: Grażyna Mosio, Jacek Kukuczka, Katarzyna Piszczkiewicz i Eleonora Tenerowicz. Wystawa potrwa do 28. października 2012 roku.


Layout wystawy „Światy równoległe”

1.
Równoległe, a przecież jakoś wzajemne. Co łączy światy wyobraźni, które na pozór nigdy się nie spotykają? Na wystawie zobaczymy prace artystów z kręgu art brut, visionary art, outsider art, sztuki intuicyjnej, zestawione z dziełami uznanych artystów.
Osiemdziesiąt prac zrodzonych z odmiennych doświadczeń osobistych, społecznych, mentalnych, kulturowych, religijnych (Polska, Czechy, Włochy, Francja, Stany Zjednoczone, Kamerun, Indie, Wietnam, Indonezja, Australia, Meksyk…). Malarstwo, rysunek i rzeźba.
Podróż po zakamarkach wyobraźni, emocji, marzeń. Ekspresja linii, barwne kontrasty, różnorodne faktury, oryginalność rozwinięć tematycznych. Z jednej strony oczywiste różnice. Z drugiej – poczucie podobieństw w rozstrzygnięciach formalnych i warsztatowych. Skąd ono się bierze? Wszędzie zaś umiejętność wyrażania się
i porozumiewania poprzez sztukę.
Precyzyjnie skalibrowane światło służy skupieniu odbiorcy, nie narzuca interpretacji, a jedynie ma ułatwić drogę ku własnym odkryciom.

2.
Prezentowanych na wystawie prac użyczyli:

autorzy: Zbigniew Bielawka (Kraków), Łukasz Bieniek (Kraków), Andrzej Dudek-Dürer (Wrocław), Aleksander Fraj Pieniek (Kraków), Bogdan Korczowski (Paryż), Ksenija Kostič-Pecarič (Nowy Jork), Emilio Morandi (Bergamo), Zdzisław Nitka (Oborniki Śląskie), Thao Truong (Hanoi), Małgorzata Wielek-Mandrela (Przebieczany);

kolekcjonerzy: Leszek Macak (Kraków), Pavel Konečny (Ołomuniec), Anežka Šimková (Ołomuniec), Ursula Susanne Pecinski-Keller (Bazylea, Raum für Kunst, Literatur und Künstlerbücher), Adam Rybiński (Warszawa), Ewa i Eugeniusz Rzewuscy (Warszawa) oraz Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem – Galeria Władysława Hasiora, Muzeum Uměni w Ołomuńcu, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie.
Spośród autorów, których prace zostały wypożyczone z powyższych kolekcji, wymieńmy: Adama Dembińskiego , Marię Wnęk, Romana Rutkowskiego, Krzysztofa Wiśniewskiego, Justynę Matysiak, Renatę Bujak, Łukasza Haducha, Juliana Stręka, Leolda Medaka, Addę (Adéla) Ducháčovą, Władysława Rybkowskiego, Władysława Hasiora.

Z kręgu obrazy malarzy tworzących w stylu Tingatinga z Tanzanii wymieńmy słynną „Antylopę” (Hashim Mruta), czyli niemal już klasykę, obraz z lat 70. XX wieku, pamiętający czasy, gdy tingatinga było domeną może kilkudziesięciu artystów, malujących w oniryczno-fantastycznych kolorach realne bądź fantazyjne zwierzęta, oraz „Wioska nad rzeką” (Mc Nisa), czyli tingatinga z lat 90. XX wieku, gdy w nurcie tym tworzyło setki artystów; wówczas tingatinga stała się nośnikiem komentarzy i rejestracji życia codziennego, a obrazy zdominowała wielobarwna kolorystyka.

3.
Od Kuratora wystawy:
Zgromadzone prace, powstałe niezależnie od oficjalnych nurtów, mody i tradycji, zestawione zostały z dziełami uznanych artystów profesjonalnych. Nie często mamy okazję oglądać na jednej wystawie tak zróżnicowane rodzaje i gatunki sztuki.

Termin „światy równoległe”, stworzony na potrzeby fizyki kwantowej, użyty jako przenośnia poetycka, znakomicie ilustruje pozorne odrębności, a jednocześnie wyczuwalną wzajemność tego, co powstało z dala od siebie, a przecież zdaje się ze sobą dialogować.

Zbiór „światów jednoosobowych”, z których każdy różni się od naszego choćby przez fakt odmiennych uwarunkowań kulturowych, psychologicznych czy społecznych ugruntowuje skomplikowane i złożone relacje człowieka ze środowiskiem. Rozpoznanie i zrozumienie światów innych jest szansą na spotkanie, na lepsze rozpoznanie i siebie, i innych – odmiennych, obcych, nieznanych.

Intencją organizatorów było stworzenie warunków ekspozycyjnych, które prowokują  do zaistnienia takiej sytuacji, w której „światy równoległe” mają szansę liniowych zbiegów i krzyżowań w wyobraźni odbiorcy.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Wystawa „Światy równoległe”
Organizatorzy: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz Stowarzyszenie Psychiatria i Sztuka
Termin: 11. maja – 28. października 2012
Miejsce: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Ratusz,
pl. Wolnica 1
Wstęp na wystawę w ramach zwiedzania wystawy stałej, bilet normalny 11 PLN, ulgowy 7 PLN

Patronat Medialny: TVP Kraków, Barbarzyńca, Poland Art, Krakow Post,
www.e-krakow, www.cracow-life.com, www.krakow.pl

Masz pytanie/komentarz?


Twoje pytanie zostało wysłane.

Twój komentarz został wysłany.

O CZYM PISZEMY