Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Warszawa znów sięga po duże umowy najmu

Warszawa znów sięga po duże umowy najmu Fot: JLL

Warszawski rynek biurowy nie zwalnia – popyt w I kwartale 2017 r. wyniósł prawie 194 000 mkw. W związku ze zmieniająca się mapą biznesową miasta Polish Office Research Forum dokonało zmiany podziału dzielnic biurowych.

Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL, informuje: „Pierwsze trzy miesiące 2017 r. na warszawskim rynku biurowym można uznać za bardzo udane. Popyt sięgnął prawie 194 000 mkw., do użytku oddano duże projekty, a współczynnik pustostanów nieznacznie spadł. Deweloperzy wierzą w chłonność warszawskiego rynku, co jest poparte wysoką absorpcją powierzchni biurowej. W rezultacie dynamicznie rozwija się szczególnie biurowe centrum miasta”.

Popyt
Od stycznia do marca 2017 r. zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe było bardzo wysokie. W dużej części był to rezultat świetnego kwartału dla centrum Warszawy, gdzie podpisano umowy na prawie 93 500 mkw.
„Od kilku kwartałów centrum charakteryzuje się znakomitymi wynikami w obszarze popytu. Jest to rezultat decyzji licznych korporacji o rozpoczęciu swojej działalności w Warszawie i zlokalizowaniu swoich siedzib w centrum. Globalne marki wybierają centrum ze względu na infrastrukturę transportową, dostępność nowoczesnych budynków biurowych oraz prestiż związany z uruchomieniem oddziału w samym sercu miasta”, dodaje Anna Młyniec.

Inne rejony Warszawy również mają za sobą udany kwartał, w szczególności Mokotów oraz Jerozolimskie, które łącznie odpowiadają za 72% popytu poza centrum.

„W I kw. w Warszawie kilka firm, takich jak np. AstraZeneca, podpisało duże umowy najmu. Spodziewamy się kontynuacji tego trendu, czego przykładem jest kwietniowa transakcja zawarta przez Citi w Generation Park. Już teraz w Warszawie firmy podpisały porównywalną liczbę dużych umów najmu jak w całym ubiegłym roku, kiedy to transakcje o wielkości ok. 10 000 mkw. lub więcej zawarł tylko Lux Med i BGŻ BNP Paribas”, wymienia Łukasz Dziedzic, Konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Podaż
Przewiduje się, że do końca 2017 r. oddanych do użytku przez deweloperów może zostać nawet 310 000 mkw. biur – mniej niż w 2016 r. Od stycznie do marca br. ukończono już 84 200 mkw. powierzchni biurowej w 10 budynkach.
Największe biurowce oddane do użytku w Warszawie w I kwartale 2017 r.

„W budowie pozostaje w Warszawie ok. 700 000 mkw. biur, z czego 40% przypada na cztery największe kompleksy biurowe, które do użytku zostaną oddane w latach 2019-2020”, dodaje Łukasz Dziedzic.
Największe inwestycje w budowie to: Varso Place (HB Reavis), The Warsaw Hub (Ghelamco Poland), Mennica Legacy Tower (Golub Gethouse), Spinnaker (Ghelamco Poland), West Station (HB Reavis) oraz D48 (Penta Investments).

Poziom pustostanów
Wskaźnik powierzchni niewynajętych spadł w I kw. 2017 r. do poziomu 14% (11,8% w Centrum; 14,8% w Centralnym Obszarze Biznesowym; 14,7% poza Centrum).

Czynsze
W I kw. 2017 r. najwyższe czynsze transakcyjne pozostały względnie stabilne. Miesięczne stawki najmu w Centrum kształtują się na poziomie od 20,5 do 23,5 euro za mkw., a poza nim wahają się w przedziale 11-16 euro za mkw.

Nowy biznesowy podział Warszawy
Rozwój gospodarczy i zmiany infrastrukturalne w Warszawie skłoniły PORF (Polish Office Research Forum – forum firm doradczych badających sektor biurowy w Polsce) do aktualizacji stołecznej mapy biznesowej i dostosowania podziału na dzielnice biurowe do obecnej sytuacji rynkowej. Największe zmiany zaszły w rozumieniu, czym jest warszawskie biurowe Centrum. Zostało ono rozszerzone na północ (do rejonu Dworca Gdańskiego), na zachód (do ulicy Karolkowej) i na południe (do Placu Unii Lubelskiej). Od strony wschodniej granicą pozostaje Wisła. Ponadto, strefa Upper South została przemianowana na Mokotów z podstrefą Służewiec. Strefę South West podzielono na Jerozolimskie i Żwirki i Wigury, a strefa Lower South została przemianowana na dzielnicę Puławska.

Masz pytanie/komentarz?


Twoje pytanie zostało wysłane.

Twój komentarz został wysłany.

O CZYM PISZEMY