Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Aukcja charytatywna na rzecz renowacji plafonu „Plejady” Wojciecha Fangora

aukcja na rzecz plafonu W. Fangora aukcja na rzecz plafonu W. Fangora fot. PAN Ogród Botaniczny – CZRB w Powsinie

Dyrekcja PAN Ogrodu Botanicznego – CZRB w Powsinie oraz Fundacja Promocji Twórczości Wojciecha Fangora zapraszają do udziału w aukcji obrazów w celu zgromadzenia funduszy na rzecz ratowania zabytkowego plafonu Wojciecha Fangora.

Swoistym genius loci Ogrodu Botanicznego jest galeria zw. Fangorówką, gdzie odwiedzający mogą podziwiać pierwsze monumentalne dzieło Wojciecha Fangora. Plafon nadaje temu miejscu wyjątkowy charakter i jest najważniejszym świadectwem obecności wielkiego artysty w Powsinie. To tam w 1943 roku młody Fangor pod kierunkiem prof. Felicjana Szczęsnego Kowarskiego namalował na suficie „Plejady” – plafon o wymiarach 9 m x 4,5 m, jako swoją pracę dyplomową.
Powstałe przed 77 laty bezcenne dzieło wymaga jak najszybszej konserwacji – stąd inicjatywa zorganizowania aukcji, z której dochód przeznaczony zostanie na jego renowację. Na licytację wystawionych zostało 30 prac artystów, którzy brali udział w wystawach organizowanych w Fangorówce na przestrzeni ostatnich trzech dekad. Swoje obrazy przekazali m.in. Anna Buczkowska, Józef Wilkoń, Magdalena Shummer-Fangor, Jolanta Caban, Iwona Ostrowska, Paweł Górski.  Dodatkowo Fundacja przekazała rysunek Fangora z 1973 roku.
To apel nie tylko do miłośników Ogrodu Botanicznego w Powsinie, których są rzesze, ale również do licznej grupy kolekcjonerów sztuki, a szczególnie wielbicieli twórczości Wojciecha Fangora, o wsparcie tej inicjatywy i udział w licytacji.
Obrazy oglądać będzie można od 27 września do 11 października w galerii Fangorówka. Wystawa będzie czynna od środy do piątku w godz. 12-17, a w weekendy w godz. 11-17. Licytacja zaś odbywać się będzie w tym samym czasie na portalu domu aukcyjnego www.artbidy.com.
Zainteresowani będą mogli także nabyć cegiełki albo wpłacić dowolną kwotę w formie darowizny celowej na subkonto Fundacji Promocji Twórczości Wojciecha Fangora: 53 1240 1040 1111 0011 0161 2538.

Organizatorzy:
PAN Ogród Botaniczny – CZRB w Powsinie
Fundacja Promocji Twórczości Wojciecha Fangora
Galeria sztuki Kolonia Artystyczna
Dom Aukcyjny Artbidy

Adres: PAN Ogród Botaniczny – CZRB w Powsinie, ul. Prawdziwka 2, Warszawa
Kontakt: 602 202 020, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Masz pytanie/komentarz?

Twoje pytanie zostało wysłane.

Twój komentarz został wysłany.

O CZYM PISZEMY