Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jakie schody dywanowe wybrać?

Jakie schody dywanowe wybrać? Fot: Schody Trąbczyński

Schody dywanowe to propozycja dla inwestorów ceniących sobie minimalizm, architekturę oszczędną w formie, dla zwolenników koncepcji „mniej znaczy więcej”. W sensie formalnym ich cechą charakterystyczną jest brak belek policzkowych do których montowane są stopnie, a które w klasycznych rozwiązaniach pełnią kluczową rolę, przenosząc większość obciążeń.

Pozbawienie schodów policzków (belek policzkowych/wang) powoduje, iż schody składają się tylko ze stopni, podstopni i ewentualnie balustrady. Z oczywistych względów elementy te muszą wziąć na siebie rolę konstrukcyjną, a co za tym idzie muszą być stosunkowo masywne, tak by całe schody uzyskały odpowiednią sztywność.  Najczęściej spotykane przekroje stopni i podstopni oscylują wokół 10cm, niektórym producentom udaje się jednak budować schody dywanowe znacznie delikatniejsze optycznie (nawet 7cm).
Schody takie wykonuje się zarówno jako biegi proste, jak i zabiegowe lub schody wachlarzowe. Materiały spotykane w schodach dywanowych nie różnią się na pozór od tych stosowanych w konstrukcjach policzkowych, są to więc twarde gatunki drewna, klejonki, sklejki, metalowe elementy łączne. Trwałość i jakość wyrobu wiąże się jednak z tajemnicą właściwego połączenia tych „składników”, technologie te są zaś bardzo różne dla różnych producentów, są często pilnie strzeżone i wymagają sporego doświadczenia oraz inżynierskiego podejścia do zagadnień konstrukcyjnych. Schody dywanowe jak żadne inne  nie wybaczają bowiem zaniedbań i niefachowości na etapie projektowym.

Brak belek policzkowych, a co za tym idzie konieczność przeniesienia obciążeń poprzez pozostałe elementy powoduje że zwiększa się również rola balustrady – rozwiązania w tym zakresie winny nie tylko nie osłabiać (obciążać) schodów, ale wręcz działać jak kratownica, usztywniając schody. Drugi oczywisty postulat to zgodność estetyczna z prostą formą stopni i podstopni. Preferowane są więc nowoczesne balustrady z udziałem szkła, stali szlachetnej, prostych form drewnianych.
Dobrze skonstruowane schody policzkowe wymagają zazwyczaj kotwienia do posadzki i stropu, mocowanie ich „po drodze” do ścian i filarów jest niekonieczne, choć często wskazane. Dotyczy to zarówno schodów prostych, jak i zabiegowych, spiralnych, czy też giętych,  o ile posadzka i strop mają odpowiednią nośność i sztywność (beton, stal).

Inaczej ma się sprawa ze schodami dywanowymi. Dla tych schodów zazwyczaj nie wystarczające jest kotwienie tylko do posadzki i stropu. Jednokrotne lub kilkukrotne mocowanie do ścian murowanych lub innych nośnych ustrojów jest najczęściej niezbędne by całość miała odpowiednią sztywność. Rozwiązania w tym zakresie zależą jednak od indywidualnej technologii producenta, od zastosowanej balustrady, od jakości stropów oraz posadzek. Jest to zawsze indywidualna decyzja, uwzględniająca cały szereg uwarunkowań w miejscu gdzie takie schody mają stanąć.

Schody dywanowe nie mają zazwyczaj „nosków” – wynika to po pierwsze z uwarunkowań technologicznych, po drugie zaś jest efektem uproszczonej formy. Ta cecha powoduje, iż należy zwrócić szczególną uwagę na właściwe rozliczenie wysokości i głębokości stopni. Teoretycznie zasady są identyczne dla schodów policzkowych i dywanowych, dla przypomnienia – przyjmujemy iż 2 x wysokość stopnia plus jego głębokość = około 630mm, przy czym wysokość stopnia winna mieścić się w przedziale 170-185mm. Jednakże schody policzkowe mogą mieć (i zazwyczaj mają) „nosek”, innymi słowy kolejny stopień jest nieco przewieszony nad stopniem poprzedzającym, a tym samym jego realna głębokość przy wchodzeniu po schodach jest nieco większa niż wynikałoby to z danych projektowych. Schody dywanowe o identycznym poziomie wygody jak schody policzkowe z „noskami” wymagają więc odrobinę więcej miejsca. W ogromnej większości przypadków owe kilka-kilkanaście centymetrów na długości linii biegu nie stanowi problemu nad którym trzeba by było się specjalnie długo zastanawiać, są jednak przypadki, gdy owa minimalna różnica w wygodzie in minus  będzie powodem rezygnacji z tej nowoczesnej koncepcji.
Pojawia się w tym miejscu spostrzeżenie, iż wiedza o schodach w ogóle, a więc również o schodach dywanowych musi być konsekwentnie stosowana już na etapie projektowania budynku, tak by inwestor dokonujący wyboru schodów nie był rozczarowany koniecznością godzenia się na przykre kompromisy dotyczące zarówno wygody, jak i formy zamawianych schodów. Niestety wciąż na tym polu jest wiele do poprawienia.

Schody dywanowe to świadoma rezygnację z bogactwa formy na rzecz podkreślenia urody materiału i wydobycia kontekstu kulturowego. Sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych lub eklektycznych i wymagają bardzo dużych umiejętności wykonawczych, gdyż ich względna prostota koncentruje wrażenia niczym w soczewce, na tym co jest najważniejsze – na funkcji, na urodzie materiału i detalu wykonawczym.

Popularność tego typu schodów nieustannie rośnie i należy się spodziewać dalszych ulepszeń technologicznych z jednej strony, z drugiej zaś nowych propozycji estetycznych w zakresie pomysłów na balustradę, na łączenie materiałów.

Więcej od: Schody Trąbczyński

Masz pytanie/komentarz?


Twoje pytanie zostało wysłane.

Twój komentarz został wysłany.

Inspiracje


Schody balustrady

Schody balustrady

Schody balustrady
Jakie schody dywanowe wybrać?

Jakie schody dywanowe wybrać?

Jakie schody dywanowe wybrać?
Jakie schody dywanowe wybrać?

Jakie schody dywanowe wybrać?

Jakie schody dywanowe wybrać?
Jakie schody dywanowe wybrać?

Jakie schody dywanowe wybrać?

Jakie schody dywanowe wybrać?
Jakie schody dywanowe wybrać?

Jakie schody dywanowe wybrać?

Jakie schody dywanowe wybrać?
Jakie schody dywanowe wybrać?

Jakie schody dywanowe wybrać?

Jakie schody dywanowe wybrać?
Jakie schody dywanowe wybrać?

Jakie schody dywanowe wybrać?

Jakie schody dywanowe wybrać?

Producenci schodów
Rekomendowane przez Archimania.pl

O CZYM PISZEMY