Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Projekt .KTW - założenia projektowe

Projekt .KTW - założenia projektowe Fot: Juliusz Sokołowski

Projekt .KTW zlokalizowany jest w ważnym urbanistycznie miejscu Katowic, w pobliżu skrzyżowania najważniejszych arterii komunikacyjnych biegnących z północy na południe i ze wschodu na zachód. Budowę wież rozpoczęto, kiedy współczesny układ zagospodarowania, realizowany w myśli założenia określonego mianem „oś kultury” był już wyraźnie zdefiniowany i zrealizowanymi obiektami: Muzeum Śląskiego, gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

„Oś kultury” to współczesna errata do historycznych założeń urbanistycznych regionu, szanująca planistyczne decyzje miasta. Budynki .KTW niejako honorują i sankcjonują nowy kierunek przemian.

Istotą uformowania przez nas nowych budynków była kontynuacja pierwotnych założeń i poszukiwanie dominanty, ale nie tworzenie nowej ikony Śląska. Wieże .KTW wypełniły działkę po gmachu Biurowca Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych - wysokościowcu zaprojektowanym przez jednego z ważniejszych lokalnych architektów lat 50. i 60., Jerzego Gottfrieda. Kluczowe w spojrzeniu na .KTW jest uświadomienie sobie, że decyzja o wysokiej zabudowie zapadła więc dużo wcześniej. Narzucił ją niejako sam 90-metrowy budynek DOKP.

Architektura .KTW stanowi kompozycję o charakterze nawiązującym do rangi swojej reprezentacyjnej lokalizacji. Ekspozycja wież od strony ulicy Chorzowskiej oraz od strony Rynku od alei Korfantego sprawia, że budynki tworzą czytelną orientację nowego, funkcjonalnego centrum Katowic. Od strony północnej i zachodniej budynki przylegają do placu Spodka flankowanego od północnego-wschodu przez budynek MCK, tworząc z nimi jednolitą kompozycję. Partery .KTW stanowić mają uzupełnienie istniejących przestrzeni usługowo-gastronomicznych, których brakowało w tej części centrum miasta.

Na nowy zespół zabudowy biurowo-usługowej składają się dwa budynki klasy A z trzema poziomami garażu podziemnego na samochody osobowe oraz zagospodarowaniem terenu. W budynku A, zlokalizowanym od strony Międzynarodowego Centrum Kongresowego zaprojektowano 14 kondygnacji nadziemnych, z kolei w budynku B od strony Alei Roździeńskiego 31 kondygnacji nadziemnych.

Celem inwestycji było uzupełnienie funkcji kulturalno-wypoczynkowych o nowoczesny i funkcjonalny zespół budynków biurowo-usługowych, oferujący elastyczne przestrzenie do komfortowej pracy i spędzania wolnego czasu po godzinach. Projekt opracowaliśmy zgodnie z obowiązującymi standardami budynków biurowych klasy A oraz w oparciu o wytyczne do certyfikatu BREEAM na poziomie Excellent. Budynki są przyjazne dla środowiska, co przejawia się m.in. w niskim zużyciu energii, niskiej emisji do atmosfery, stosowaniu odpowiednich przyjaznych środowisku materiałów budowlanych i urządzeń technicznych.

Zależało nam, by stworzyć architekturę powściągliwą w formie, nie zachwycające czy frywolne dzieło. Nadaliśmy nowym wieżom rysy pozwalające utrwalić cechy charakterystyczne dla naszego postrzegania Śląska, z którego się wywodzimy. Budynki są proste i łatwo dostrajają się do otoczenia, a jednocześnie nie brakuje im pewnego pazura, energii i dynamiki. Dotknęliśmy ich, poruszając moduły względem siebie i nadając im indywidualną formę architektoniczną. Balansujemy na granicy klasycznego pojmowania kompozycji, przez co podkreślamy etap przemian, w jakim znalazły się Katowice, oraz to, jak mocno siły związane z rozwojem nowych technologii, potencjałem firm i pracujących tu ludzi wpływają na współczesny obraz miasta. .KTW to też to też nowe spojrzenie na funkcję biurową. Biznes w innym wymiarze, nie tylko spoglądający na panoramę miasta zza szklanej fasady, ale dający oddech dzięki balkonom, tarasom i zieleni, która wkrótce dopełni projekt.

Największym problemem projektowym było posadowienie wież na fundamencie w rejonie, gdzie jeszcze niedawno był wydobywany węgiel. Druga wieża .KTW jest obecnie najwyższym budynkiem w Katowicach, dlatego szczególną uwagę zwróciliśmy na uwarunkowania gruntowe. Projekt był dla naszej pracowni dużym wyzwaniem architektonicznym i konstrukcyjnym.

KOMPLEKS DWÓCH BUDYNKÓW BIUROWYCH

 • lokalizacja: Al. Roździeńskiego 1, Katowice
 • architekci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
 • współpraca autorska: Maria Jaksik-Fikus, Dawid Beil, Łukasz Pieszka, Aleksandra Nowak, Kuba Pudo, Paulina Skalska, Kasia Chobot, Klaudia Matura, Mariusz Okrajek, Aleksandra Weber, Paulina Witaszczyk, Mateusz Florczak, Michał Sokołowski, Konrad Basan, Mateusz Rymar, Piotr Dećko, Justyna Siwińska-Pszoniak, Dorota Pala, Anna Struska, Daria Cieślak, Seweryn Wróblewski, Michał Bienek, Tomasz Toczek
 • architektura wnętrz: Katarzyna Chobot, Mateusz Florczak, Maria Jaksik-Fikus, Klaudia Matura, Aleksandra Nowak, Mariusz Okrajek, Łukasz Pieszka, Jakub Pudo, Paulina Skalska, Tomasz Toczek, Aleksandra Weber, Paulina Witaszczyk
 • architektura krajobrazu: Katarzyna Chobot, Mateusz Florczak, Maria Jaksik-Fikus, Klaudia Matura, Aleksandra Nowak, Mariusz Okrajek, Łukasz Pieszka, Jakub Pudo, Paulina Skalska, Tomasz Toczek, Aleksandra Weber, Paulina Witaszczyk Seweryn Wróblewski, Krzysztof Kass (Kass – Architektura krajobrazu)
 • konstrukcja: Firma Inżynierska STATYK, Katowice
 • instalacje: CE Group, Gliwice; Instac, Stara Iwiczna
 • projekt fasady: Studio Profil, Warszawa
 • ochrona p.poż.: Janusz Siata
 • projekt SIW: Magdalena Odrzywolska, Joanna Katańska, Maria Jaksik-Fikus
 • realizacja SIW: Kolektyff (etap 1), Studio Bardzo (etap 2)
 • inwestor: TDJ Estate Sp. z o.o.
 • powierzchnia użytkowa: 62 000 m²
 • projekt: 2016
 • realizacja:
 • I wieża: 2018;
 • II wieża: 2022
 • certyfikacja: BREEAM na poziomie Excellent
 • fotografie: Wojciech Radwański, Tomasz Zakrzewski
 • nagrody: II miejsce i nagroda publiczności w konkursie „Obiekt roku w systemach Aluprof”

Masz pytanie/komentarz?


Twoje pytanie zostało wysłane.

Twój komentarz został wysłany.

Inspiracje


Klasyczne wnętrze

Klasyczne wnętrze

Klasyczne wnętrze
Klasyczne wnętrze

Klasyczne wnętrze

Klasyczne wnętrze
Klasyczne wnętrze

Klasyczne wnętrze

Klasyczne wnętrze
Klasyczne wnętrze

Klasyczne wnętrze

Klasyczne wnętrze
Klasyczne wnętrze

Klasyczne wnętrze

Klasyczne wnętrze
Współczesne kamienice

Współczesne kamienice

Współczesne kamienice
Zespół budynków wielorodzinnych

Zespół budynków wielorodzinnych

Zespół budynków wielorodzinnych
Zespół budynków wielorodzinnych

Zespół budynków wielorodzinnych

Zespół budynków wielorodzinnych
Dom modułowy

Dom modułowy

Dom modułowy
Dom weekendowy

Dom weekendowy

Dom weekendowy

O CZYM PISZEMY