Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sofy na wysokich nóżkach

sofy na wysokich nóżkach sofy na wysokich nóżkach fot. Gala Collezione

Lekka forma, elegancja i wizualna lekkość – co cechy sof na wysokich nóżkach, które zdobywają coraz więcej zwolenników w naszym kraju.

Moda na tego typu meble pojawiła się na naszym rodzimym rynku wraz ze wzrostem popularności stylu skandynawskiego i loftowego.

W stylu scandi

Trendy w zakresie aranżacji wnętrz cały czas się zmieniają. Wpływa na to wiele czynników - zmiany w zakresie oczekiwań i gustów kolejnych pokoleń użytkowników, rozwój rynku komponentów i materiałów wykorzystywanych do produkcji mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz, pojawianie się nowych pomysłów w umysłach projektantów bądź rewolucyjne, zupełnie odmienne spojrzenie na coś, co było modne już wcześniej. To sprawia, że żyjemy w czasach ogromnej różnorodności stylów, form i designu.

05gala collezione voss narożnik
Narożnik Voss (marka: Gala Collezione) na wysokich, smukłych, drewnianych nogach

Wysokie nóżki coraz bardziej detronizują niskie i przysadziste sofy i narożniki, które przez wiele lat królowały w polskich mieszkaniach. Punktem zwrotnym była w tym przypadku popularyzacja stylu scandi, który zdecydowanie odmienił wygląd i formę mebli wypoczynkowych. Stały się one smuklejsze i lżejsze wizualnie, dzięki zastosowaniu wysokich, najczęściej drewnianych nóżek o jasnym wybarwieniu.

Jasne naturalne drewno stało się jednym z elementów charakterystycznych dla wnętrz projektowanych w stylu skandynawskim. W zdecydowany sposób nawiązuje ono do przyrody i naturalnych materiałów, ocieplając jednocześnie chłodne skandynawskie wnętrze. W meblach wypoczynkowych drewno pojawiło się w postaci smukłych, prostych lub skośnych nóżek.  Dzięki nim sofy i narożniki „uniosły się nad podłogą”, wprowadzając do pomieszczenia dodatkową przestrzeń. Ma to szczególne znaczenie w niewielkich salonach, w których każdy centymetr kwadratowy powierzchni jest na wagę złota.


Styl skandynawski ewoluował, jednakże pozostawił po sobie ślad w postaci wzrostu zainteresowania meblami na wysokich nóżkach. Stały się one odpowiedzią zarówno na nowe trendy, jak też nowe potrzeby w zakresie aranżacji przestrzeni domowej.

Nieograniczona różnorodność

Obecnie oferta producentów mebli wypoczynkowych w zakresie sof na wysokich nóżkach jest niezwykle zróżnicowana. Obok nóżek drewnianych, pojawiły się także inne materiały i kształty. Wśród nich są na przykład smukłe nóżki chromowane, finezyjnie wygięte nóżki metalowe w kolorze czarny mat czy też nogi płozy, zwane także nogami platformowymi. Różnorodność kształtów i sposobu wykończenia sprawia, że meble na wysokich nóżkach można dopasować w zasadzie do każdego wnętrza, urządzonego w dowolnym stylu. Świetnie sprawdzą się zarówno we wnętrzach skandynawskich, jak też zaaranżowanych w stylu minimalistycznym, prowansalskim czy loftowym.

02gala collezione forli
Sofa i fotel Forli (marki Gala Collezione) – meble łączą w sobie elementy stylu skandynawskiego (wysokie drewniane, nóżki), stylu nowoczesnego (geometryczne, oszczędne przeszycia) i angielskiego (przytulne uszy)

Z drugiej strony, „ustawiając” sofy na wysokich nóżkach projektanci mebli uczynili z nich dodatkowy element dekoracyjny. Czasem subtelny i nienachalny, czasem stanowiący bardzo wyrazisty element, który definiuje charakter i design mebla. Wygląd nóżek może w znaczący sposób wpłynąć na ogólny odbiór sofy czy narożnika. Drewno doda mu przytulności i ciepła, chrom – nawiąże do stylu industrialnego, a czarny mat – wprowadzi klimat wysmakowanej elegancji.

Nogi płozy w nowoczesnych salonach

Ciekawą propozycją, skierowaną szczególnie do fanów stylu minimalistycznego i loftowego, są nogi platformowe czyli płozy. Ich nietuzinkowy kształt, zupełnie odbiegający od tradycyjnie znanych i kojarzonych z sofami form, stanowi ozdobę samą w sobie. Są one naturalnym dopełnieniem bryły mebla i w zdecydowany sposób kształtują jego estetykę.

01gala collezione albano
Minimalistyczny narożnik Albano (marka Gala Collezione) na chromowanej nodze w stylu industrialnym

Duże, przestronne pomieszczenia i lofty to najlepsze miejsce do wyeksponowania sof i narożników na nogach w stylu industrialnym (bo tak często są określne płozy). Najczęściej meble na takich nogach projektowane są w nowoczesnym stylu minimalistycznym, który sprawia, że wszystkie jego elementy doskonale ze sobą harmonizują i nie dominują nad sobą nawzajem. Doskonale wyglądać będą w towarzystwie surowego betonu, cegły czy szkła. Surowe, pofabryczne wnętrza nabiorą dzięki nim wspaniałej atmosfery. Dominować w nich będzie przed wszystkim lekkość i przestrzeń.

03gala collezione genova
Zestaw wypoczynkowy Genova (marka Gala Collezione) to sofy i taboret osadzone na industralnej płozie, podkreślającej minimalistyczny design

Praktyczny wymiar wysokich nóżek

Rozwój rynku komponentów meblowych sprawia, że meble na wysokich nóżkach mogą oferować użytkownikom dodatkowe funkcje użytkowe, zarezerwowane jeszcze niedawno tylko dla ich „niskonóżkowych” odpowiedników. Konstruktorzy z powodzeniem wyposażają sofy na wysokich nóżkach w funkcję spania, ruchome siedzisko sterowane elektrycznie, a nawet pojemnik na pościel.

04gala collezione merano
Narożnik Merano z wysuwanym siedziskiem i fotel Merano (marka Gala Collezione) – wysokie nóżki z metalu w czarnym kolorze są elementem, który dodaje mocnej i zdecydowanej bryle wizualnej lekkości

Dodatkowo meble takie doskonale nadają się do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym. Łatwo jest też pod nimi posprzątać, także przy wykorzystaniu odkurzacza automatycznego. Ma to nieoceniony walor praktyczny, ponieważ eliminuje konieczność mozolnego przesuwania mebla podczas gruntownych porządków.


Więcej sof na wysokich nóżkach znajdziesz na www.GalaMeble.com

Więcej od: Gala Collezione

Masz pytanie/komentarz?


Twoje pytanie zostało wysłane.

Twój komentarz został wysłany.

Inspiracje


Pufa Ludwik pikowana w karo

Pufa Ludwik pikowana w karo

Pufa Ludwik pikowana w karo
Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu
Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu
Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu
Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu
Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu
Rekomendowane przez Archimania.pl

O CZYM PISZEMY