Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sofy z funkcją spania – jak dobrać mebel do potrzeb

sofy z funkcją spania sofy z funkcją spania fot. Gala Collezione

Domki jednorodzinne i lofty - ze względu na z reguły większą powierzchnię użytkową - pozwalają na wydzielenie oddzielnych sypialni dla domowników i gości, w której znajdzie się miejsce na wygodne łóżko. W mniejszych mieszkaniach, szczególnie tych w bloku, często takiej możliwości nie ma.

Wówczas salon pełni dodatkowo funkcję pokoju gościnnego, a niejednokrotnie także i sypialni dla użytkowników mieszkania. W takiej sytuacji naturalny wybór pada na sofę z funkcją spania. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego mebla, by zagwarantował on wygodny, nocny wypoczynek i służył z powodzeniem przez długi czas.

02-gala collezione sofa olbia
Sofa Olbia (marka Gala Collezione) jest wyposażona w stelaż włoski – dzięki temu po rozłożeniu użytkownik śpi na pełnowymiarowym materacu

Na co dzień czy od święta?

Pierwsze pytanie, jakie należy sobie zadać wybierając mebel, którego istotną cechą będzie możliwość rozkładania, brzmi: „jak często sofa będzie użytkowana do spania?”. Jest to istotne, ponieważ na rynku dostępne są różne mechanizmy, które ze względu na swoją konstrukcję oraz zastosowane rozwiązania, oferują różny komfort wypoczynku na leżąco. Z czego wynika różnica?

Sofy z funkcją spania można najogólniej podzielić na dwie grupy – sofy z funkcją spania codziennego oraz sofy z funkcją spania okazjonalnego. Obecnie dostępne na rynku okucia sprawiają, że bez względu na typ, każdy z mechanizmów można równie łatwo rozłożyć. Różnica dotyczy przede wszystkim tego, jaka jest powierzchnia spania.

Sofy do spania codziennego mają zapewnić wygodny, conocny wypoczynek, a zatem powierzchnia spania po rozłożeniu powinna być duża, jak najbardziej równa i gwarantować wyrównany komfort. W przypadku tego typu sof i narożników użytkownik śpi na materacu, który umieszczony jest na składanym stelażu (tak jak w przypadku stelażu włoskiego) lub na elementach mebla charakteryzujących się takim samym wypełnieniem (np. siedzisku i odwróconych „plecach mebla” jak w w funkcji DL lub siedzisku i oparciu w funkcji C.S.T.)

Sofy do spania okazjonalnego to meble, które mają przede wszystkim zapewnić możliwość wygodnego wypoczynku na siedząco. Funkcja spania nie jest ich główną, lecz dodatkową funkcjonalnością, która pozwala na zapewnienie okazjonalnego noclegu dla gości lub domowników. Za dedykowane do spania okazjonalnego należy traktować wszystkie mechanizmy, w których po rozłożeniu mebla powierzchnię spania stanowi siedzisko wraz ze specjalną wysuwką, chowaną na co dzień w jego wnętrzu. Do tego typu funkcji zaliczany jest np. delfin i wózek. W ich przypadku może pojawić się na przykład nieznaczna różnica w wysokości siedziska i wysuwki, niewielka szczelina pomiędzy tymi elementami lub różnica w rodzaju wypełnienia stosowanego do tych elementów. To jest zupełnie normalne. Efekt ten można zniwelować korzystając z top materacy, które dodatkowo zabezpieczą obicie mebla przed zużyciem.  

03-sweet sit naroznik sim
Narożnik Sim (marka Sweet Sit) z funkcją spania typu DL oferuje dużą powierzchnię spania i pojemnik na pościel


O czym jeszcze pamiętać, kupując sofę do spania?

W przypadku tego typu mebli, obok estetyki i designu, które są oczywiście bardzo ważne, warto zwrócić uwagę także na tzw. „twarde” parametry. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że sofa czy narożnik będzie nie tylko cieszyć swoim wyglądem, ale także zapewni oczekiwany przez Ciebie komfort wypoczynku zarówno dziennego, jak i nocnego.

01-gala collezione sofa nola
W zestawie wypoczynkowym Nola (marka Gala Collezione) znajdziesz sofę z systemem włoskim, idealnym do spania codziennego

Prócz sprawdzenia, w jakiego typu mechanizm została wyposażona sofa, którą zamierzasz kupić, zwróć dodatkowo uwagę na wielkość powierzchni spania po rozłożeniu mebla. Może się bowiem okazać, że jej długość lub szerokość są zbyt małe w stosunku do Twoich potrzeb. Nie ma bowiem jednego standardu – szerokość powierzchni spania w różnych modelach może się wahać od ok. 130 cm do nawet 160 cm, a długość – od ok. 185 cm do ponad dwóch metrów.

Wymiar po rozłożeniu jest też istotny z punktu widzenia przestrzeni, w której stać będzie mebel. Może się bowiem okazać, że kompaktowa sofa lub narożnik z rozłożoną funkcją zajmą tyle miejsca, że zagrodzą swobodny dostęp do szafy, drzwi wyjściowych czy okna. Warto sprawdzić czy producent dla danego modelu przewidział pojemnik na pościel, który pozwoli Ci na przechowywanie kołdry i poduszek. Jeśli taka skrzynia w meblu się znajduje – sprawdź, jaką ma pojemność.

04-sweet sit naroznik ted
Narożnik Ted (marka Sweet Sit) z funkcją spania typu DL oferuje powierzchnię spania zbliżoną rozmiarem do łóżka

W miarę możliwości przetestuj mebel w salonie meblowym. Usiądź na nim, połóż się, rozłóż kilkakrotnie mechanizm, sprawdź, czy komfort mebla Ci odpowiada. To, co dla jednego jest wygodne, dla innej osoby może być zbyt miękkie lub zbyt twarde. Zdrowy sen jest bardzo istotny dla zachowania dobrego samopoczucia. Warto więc zainwestować nieco czasu w dobranie odpowiedniego mebla. Dzięki temu spać będziesz naprawdę wygodnie i komfortowo.

Więcej o sofach z funkcją spania przeczytasz na www.GalaMeble.com

Więcej od: Gala Collezione

Masz pytanie/komentarz?


Twoje pytanie zostało wysłane.

Twój komentarz został wysłany.

Inspiracje


Ławka z pikowanym oparciem

Ławka z pikowanym oparciem

Ławka z pikowanym oparciem
Narożnik skandynawski

Narożnik skandynawski

Narożnik skandynawski
Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu
Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu
Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu
Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu
Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu
Rekomendowane przez Archimania.pl

O CZYM PISZEMY