Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Trendy w salonie czyli jakie fotele jacy Polacy wybierali w 2019 roku

fotel Fido - Gala Collezione fotel Fido - Gala Collezione fot. Gala Collezione

Fotele stanowią ważny element uzupełniający aranżację różnych domowych pomieszczeń. Są chętnie wybierane zarówno do salonu, jak też do domowego gabinetu, sypialni czy holu. Pełnią rolę komfortowego siedziska zapewniającego przyjemny wypoczynek, które - w zależności od stylu, w którym zostało zaprojektowane - może subtelnie wtapiać się w otoczenie lub być najbardziej widowiskowym meblem we wnętrzu. Najnowszy raport przygotowany przez Fabrykę Mebli Gala Collezione przedstawia, jakiego rodzaju fotele były najpopularniejsze w ubiegłym roku.

 

Styl, który zdobył serca Polaków

Hitem mijającego roku stały się lekkie optycznie fotele uszaki na wysokich nóżkach, nawiązujące swoim designem do stylu skandynawskiego. Modne stały się szczególnie te, które charakteryzują się subtelną, miękką linią i delikatnymi, geometrycznymi przeszyciami. Uszate fotele zdobyły nasze serca, wkraczając szturmem do polskich domów. Pokochaliśmy smukłe nóżki, lekką formę, nieco zaoblone kształty i eleganckie pikowania. To fotele o właśnie takich kształtach miały w 2019 roku najwięcej zwolenników. Te klasyczne, o mocnej i zdecydowanej bryle, osadzone na niskich nóżkach, odeszły na nieco dalszy plan.

Niektórzy go uwielbiają, inni podchodzą do niego z dystansem. Pewnym jest jednak to, że styl skandynawski, który w ostatnich kilku sezonach był bardzo popularny, wywarł bardzo duży wpływ na decyzje w zakresie aranżacji wnętrz, jak też rodzaju mebli, jakie Polacy wybierają do swoich domów. Zmienił on w bardzo znaczący sposób optykę patrzenia na kształt i obicie foteli, a tym samym oczekiwania co do tego, jakie miejsce ma zajmować tego typu mebel w aranżacji całego salonu.

Wysokie nóżki na topie

W 2019 roku fotele najczęściej wybierane do polskich domów, charakteryzowały się lekką formą, miękką linią, subtelnymi, geometrycznymi pikowaniami, wąskim boczkiem oraz wysokimi nóżkami. Miały zatem cechy mocno utożsamiane ze stylem scandi. Największą popularnością cieszyły się modele na smukłych, drewnianych nóżkach, choć stopniowo zaczęła rosnąć także grupa zwolenników nóżek metalowych, szczególnie tych w kolorze czarnym matowym.

Wysokie nóżki dodają fotelom optycznej lekkości. Dzięki nim mebel wydaje się „lewitować” nad podłogą, co pozwala osiągnąć w pomieszczeniu wrażenie większej przestrzenności. Ten efekt jest szczególnie widoczny w przypadku jasnego wybarwienia drewna, a takie właśnie było najczęściej wybierane w minionym roku. Królowały naturalne wybarwienia, mocno utożsamiane ze stylem skandynawskim, takie jak dąb natura, buk natura czy dąb efekt wosku. Są one bardzo neutralne, a przy tym stanowią subtelne dopełnienie bryły mebla, a nie jego dominujący element.

Tkanina vs skóra

W przypadku foteli, 2019 rok upłynął pod znakiem obicia tkaninowego. Fotel ze skóry naturalnej wybrał zaledwie co dziesiąty Polak, podczas gdy jeszcze rok wcześniej na taką wersję zdecydowała się co piąta osoba. Wpływ na to mogła mieć ciągle utrzymująca się popularność stylu skandynawskiego i jemu pochodnych, w którym duża wagę przywiązuje się do przytulności budowanej m.in. przez dobór tkanin o przyjaznej w dotyku strukturze. Modne były tkaniny welwetowe, które dzięki efektownej grze światła i cienia na ich powierzchni dodają meblowi wizualnej trójwymiarowości i „puchatości”. Mebel w tego typu tkaninie wydaje się bardziej „mięsisty”, a dzięki temu – bardziej przytulny.

Jeśli porównamy kolory foteli, jakie w 2019 roku kupowali Polscy, to łatwo zauważymy duże zróżnicowanie pomiędzy modelami w obiciu ze skóry naturalnej i tkaniny. W przypadku foteli skórzanych dominowały barwy kojarzone z klasyką i elegancją – jasne odcienie beżu i kremowy, choć zauważyć można było także wzrost zainteresowania kolorem czarnym. W przypadku foteli w obiciu z tkaniny, widoczne były dwa trendy. Z jednej strony Polacy nadal chętnie wybierali różne odcienie szarości, od popielatego aż po grafitowy. Po fotel w takich barwach sięgnęła co trzecia osoba, która zdecydowała się na zakup fotela w obiciu tkaninowym. Z drugiej strony swój mocny udział zaznaczyli ci klienci, którzy oczekują, że fotel – prócz pełnienia funkcji wypoczynkowej – będzie także przyciągającym wzrok elementem aranżacji, stanowiącym jej efektowne zwieńczenie. Z tego powodu decydują się na bardziej żywe i nasycone kolory, szczególnie te lansowane w ostatnich sezonach przez designerów i projektantów. Popularność zdobyły więc takie kolory jak np. żółty i miodowy, granat, butelkowa zieleń, turkusy i różne odcienie niebieskiego.

gala collezione trendy-w-salonie raport 2020

Masz pytanie/komentarz?


Twoje pytanie zostało wysłane.

Twój komentarz został wysłany.

Inspiracje


Pufa Ludwik pikowana w karo

Pufa Ludwik pikowana w karo

Pufa Ludwik pikowana w karo
Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu
Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu
Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu
Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu
Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu
Rekomendowane przez Archimania.pl

O CZYM PISZEMY