Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Z zagłówkami czy bez? Jak dobrać sofę do swoich potrzeb

Sofy z zagłówkami Sofy z zagłówkami fot. Gala Collezione

Siedzący tryb życia, stres, wieczny pośpiech – to wszystko sprawia, że wiele osób odczuwa nieprzyjemne dolegliwości ze strony kręgosłupa.

Dbając o dobrą kondycję fizyczną sięgamy po pozytywnie wpływające na stan naszego zdrowia aktywność fizyczną, stosujemy odpowiednie ćwiczenia i zapewniamy sobie odpowiednie, ergonomiczne stanowiska pracy. Zapominamy jednak o tym, że na stan naszego kręgosłupa i szyi wpływa także sposób, w jaki odpoczywamy w swoich domach. Dobierając odpowiednio meble do salonu, możemy zapewnić sobie ulgę i komfort dla zmęczonych po całym dniu pracy mięśni karku. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

03-gala collezione aranz sofa fotel nicea-2

Zestaw wypoczynkowy Nicea (marka Gala Collezione) z opcjonalnymi zagłówkami w kształcie prostokątnej poduszeczki

Po pierwsze ergonomia

Wybierając sofę do salonu, zwracamy uwagę na wiele różnych elementów. Rozważamy rodzaj obicia, jego kolor i fakturę. Dobieramy design mebla do stylu, w jakim zostało urządzone pomieszczenie. Zwracamy uwagę, czy mebel został wyposażony w funkcję spania, czy siedzisko jest odpowiednio głębokie, by wygodnie na nim usiąść oraz czy jego miękkość odpowiada naszym oczekiwaniom. Siadając na chwilę na meblu w salonie pomijamy czasem tak ważny element, jakim jest wysokość i sposób wyprofilowania i wykończenia oparcia.

01-gala collezione aranz merano-9

Zestaw wypoczynkowy Merano (marka Gala Collezione) z opcjonalnymi zagłówkami w kształcie spłaszczonego walca

Oparcie – jak sama nazwa wskazuje – zapewnia wsparcie dla naszych pleców podczas wypoczynku na meblu. Powinno być na tyle miękkie, by pozwalało rozluźnić i zrelaksować mięśnie, a jednocześnie na tyle twarde, by nie mieć poczucia „zapadania” się. Dodatkowo powinno być wyprofilowane w taki sposób, by dopasowywać się do naturalnych krzywizn kręgosłupa.

02-gala collezione aranz nola-11

Sofa Nola (marka Gala Collezione) z regulowanymi zagłówkami

Klasyczne oparcia mebli wypoczynkowych kończą się zazwyczaj na linii barków. Tak zaprojektowana sofa wygląda na lżejszą i mniej masywną, jednak przy codziennym użytkowaniu – szczególnie przez wysokie osoby – może się okazać niewystarczająco wygodna. Warto więc zwrócić uwagę na ten element mebla i wybrać taki model, którego wysokość oparcia będzie można dopasować do wzrostu użytkujących go osób. Z pomocą przyjdą tutaj sofy z regulowanymi zagłówkami, których kąt nachylenia można zmieniać stopniowo oraz sofy z zagłówkami mobilnymi, które w razie potrzeby można przełożyć na dowolne oparcie.

Po drugie wygoda

Zagłówki regulowane najczęściej montowane są na oparciu na stałe. Zmieniając kąt ich nachylenia wpływamy ostatecznie na wysokość oparcia, dzięki czemu komfortowo wypoczywać mogą na nich zarówno osoby wysokie, jak i niższe i to w tym samym czasie, bo każdy z zagłówków mebla może być ustawiony w innej pozycji. Na jednej z części mebla jedna osoba może wygodnie oglądać telewizję, opierając głowę na lekko uniesionym zagłówku, a na drugiej inny z domowników może czytać ulubioną prasę, wspierając głowę na zagłówku ustawionym pionowo.

04-gala collezione volta

Narożnik Volta (marka Gala Collezione) z regulowanymi zagłówkami, których kąt nachylenia można zmieniać stopniowo

Mobilne zagłówki mają kształt spłaszczonego walca lub prostokątnej poduszeczki. Montowane są na oparciu poprzez wsunięcie specjalnych szyn w przygotowane w oparciu otwory. Kąta nachylenia takiego zagłówka nie można zmienić, jednakże pozwalają one na wygodne wsparcie głowy. Najczęściej występują one jako element dodatkowy, o jaki można uzupełnić sofę lub narożnik. Wystarczy kupić jeden tego typu zagłówek i w razie potrzeby instalować go na tym oparciu, na którym jest akurat potrzebny wypoczywającej na meblu osobie.

Nasze ciało na pewno doceni wygodną podporę karku i głowy podczas odpoczynku, odwdzięczając się rozluźnieniem mięśni, spokojniejszym snem i lepszym samopoczuciem.


www.GalaMeble.com

Więcej od: Gala Collezione

Masz pytanie/komentarz?


Twoje pytanie zostało wysłane.

Twój komentarz został wysłany.

Inspiracje


Ławka z pikowanym oparciem

Ławka z pikowanym oparciem

Ławka z pikowanym oparciem
Narożnik skandynawski

Narożnik skandynawski

Narożnik skandynawski
Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu
Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu
Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu
Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu
Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu
Rekomendowane przez Archimania.pl

O CZYM PISZEMY