Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sofa ze skóry czy obita tkaniną – co wybrać?

Wybór rodzaju obicia sofy to kwestia, która ma ogromny wpływ na ogólną prezencję mebla oraz poziom zadowolenia użytkownika z jego cech fizycznych. Trendy na rynku wyposażenia wnętrz zmieniają się nieustannie.

Zmienia się także oferta producentów materiałów obiciowych, którzy prześcigają się w oferowaniu artykułów coraz bardziej zróżnicowanych zarówno pod kątem kolorystyki, jak też faktury, parametrów technicznych czy sposobu wykończenia. Nowoczesne metody produkcji tkanin oraz obróbki skór naturalnych pozwalają na dostarczenie produktu, który gwarantuje trwałość pokrowca i jego łatwe czyszczenie. W takiej sytuacji decyzja o tym, jaki rodzaj obicia wybrać podczas zakupu sofy, może przyprawić o zawrót głowy. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, by ostateczny wybór trafił w gust i oczekiwania użytkownika.

04-gala collezione volta
Skórzane sofy Volta skonfigurowane z elementów systemu modułowego Volta marki Gala Collezione

Efektowny wygląd

Obok elementów wpływających na ogólny komfort wypoczynku (takich jak funkcje, w jakie wyposażona jest sofa oraz jej konstrukcja), bardzo ważnym kryterium wyboru mebla do salonu jest jego wygląd. To on decyduje, czy sofa pasować będzie do gustu domowników oraz klimatu, jaki docelowo ma być zbudowany w salonie. Ogólną linię wizualną wyznacza co najmniej kilka czynników, m.in. to, czy kształt mebla jest bardziej obły i miękki, czy kanciaty, jaka jest liczba ewentualnych przeszyć i pikowań, jaki kształt i wysokość mają nóżki oraz jaki wybrany został rodzaj obicia. Ten ostatni element wbrew pozorom nie sprowadza się wyłącznie do wyboru koloru. Jest on oczywiście bardzo istotny w kontekście dopasowania sofy do stylu całego pomieszczenia, jednak faktura materiału obiciowego oraz jego parametry techniczne, mogą całkowicie zmieniać odbiór całego mebla.

Skóra nada sofie bardziej dostojnego i klasycznego wyglądu. Tkanina natomiast sprawi, że mebel wyda się wizualnie nieco bardziej przytulny i „puszysty”. Który z tych materiałów obiciowych sprawdzi się najlepiej? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od docelowego użytkownika, jego stylu życia (także np. tego, czy ma dzieci lub zwierzęta domowe) oraz upodobań w zakresie wrażeń wizualnych i dotykowych, jakie daje konkretny materiał obiciowy. Obecnie w ofercie Gala Collezione dostępnych jest 5 rodzajów skór, różniących się między sobą wyglądem oraz sposobem wykończenia oraz ponad 40 kolekcji tkanin, o szerokiej palecie kolorystycznej, różniących się zarówno fakturą, jak i właściwościami.

02-gala collezione nola PCZ
Narożnik Nola marki Gala Collezione w obiciu z tkaniny welwetowej

Wiele oblicz tej samej sofy

Współczesne technologie produkcji tkanin oraz obróbki skóry naturalnej sprawiają, że w gruzach legło wiele mitów, jakie wokół tych materiałów obiciowych narosły. Oba rodzaje obicia łatwo jest utrzymać w czystości, a dodatkowo poszerza się coraz bardziej oferta tkanin tzw. plamoopornych, z których – przy odpowiednio szybkiej reakcji – można tylko dzięki ściereczce zwilżonej czystą wodą usunąć rozlane wino, kawę czy ślady po markerze. Nowoczesne metody obróbki skóry pozwalają na uzyskanie wrażenia „ciepłej”, aksamitnej w dotyku faktury, która całkowicie przełamuje stereotypy o odczuwaniu zimna podczas jej dotyku.

03-gala collezione volta aranz
Narożnik skonfigurowany z elementów systemu modułowego Volta marki Gala Collezione, w obiciu ze skóry


Warto pamiętać, że rodzaj materiału obiciowego może sprawić, że ta sama sofa „ubrana” w pokrowiec ze skóry będzie prezentować się zupełnie inaczej, niż w przypadku obicia z tkaniny. Dodatkowo na design mebla wpływać będzie także faktura wybranego materiału obiciowego oraz jego parametry. Co warto wziąć pod uwagę? Na przykład to, czy powierzchnia obicia będzie matowa (jak np. w przypadku floków, dzianin czy skór poddanych obróbce w niewielkim stopniu), czy będzie mienić się w promieniach odbijającego się na niej światła (taki efekt powstaje np. na tkaninach welwetowych). Czy kolor będzie jednolity, czy może bardziej melanżowy lub różniący się w zależności od oświetlenia. Czy wybrany materiał obiciowy jest raczej sztywny, czy lejący – bo to będzie wpływać na jego układanie się na siedziskach czy oparciu. Na meblach minimalistycznych, o dużych, gładkich siedziskach pozbawionych ozdobnych przeszyć, lepiej sprawdzą się te bardziej sztywne, natomiast na sofach bogato pikowanych – lepiej układać się będą te miękkie.

01-gala collezione axel PCZ
Narożnik Axel marki Gala Collezione, w obiciu z tkaniny

Więcej od: Gala Collezione

Masz pytanie/komentarz?


Twoje pytanie zostało wysłane.

Twój komentarz został wysłany.

Inspiracje


Ławka z pikowanym oparciem

Ławka z pikowanym oparciem

Ławka z pikowanym oparciem
Narożnik skandynawski

Narożnik skandynawski

Narożnik skandynawski
Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu
Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu
Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu
Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu
Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu

Meble do salonu
Rekomendowane przez Archimania.pl

O CZYM PISZEMY