Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wystawa "Człowiek w wielkim mieście" - CSW Toruń

Wystawa Wystawa CSW Toruń

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu wspólnie z grupą UniCredit przedstawia artystyczną podróż przez nowoczesne wielkomiejskie życie.


Wystawa zaprojektowana i kuratorowana przez Dobrilę Denegri, dyrektor artystyczną Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu oraz Waltera Guadagnini'ego, przewodniczącego Naukowej Komisji Sztuki UniCredit, w skład której wchodzą również Luca Massimo Barbero, Loránda Hegyi i Angelika Nollert.

Artyści: Berenice Abbott, Jean Eugene Atget, Olivo Barbieri, Gabriele Basilico, Gianni Berengo Gardin, Peter Blake, Florian Böhm, Sonja Braas, Aleksandr Brodsky, Francesco Candeloro, Henri Cartier-Bresson, James Casebere, Vincenzo Castella, Javacheff Christo, Jordi Colomer, Lovis Corinth, Giorgio de Chirico, Rainer Fetting, Jaromir Funke, Nan Goldin, Beate Gütschow, Andreas Gursky, Francesco Jodice, Gülsün Karamustafa, Barbara Klemm, Oskar Kokoschka, Max Liebermann, Bernhard Luginbühl, Vera Lutter, Alberto Magnelli, Florian Maier-Aichen, David Maljkovic, Christian Marclay, Giorgio Morandi, Heribert C.Ottersbach, Jiang Pengyi, Barbara Probst, Franz Radziwill, David Reimondo, Aleksandr Rodchenko, Georges Rousse, Bruno Serralongue, Alec Soth, Stas Shuripa, Wolfgang Tillmans, Rinus Van de Velde, Massimo Vitali, Jorinde Voigt, Weege, Marco Zanta.

Marzec 2012 – UniCredit i Bank Pekao S.A., we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu (CSW) w Polsce, pod patronatem Ambasady Włoskiej w Warszawie, przedstawiają drugą edycję wystawy Człowiek w Wielkim Mieście po jej zeszłorocznym sukcesie w Moskwie. Otwarcie ekspozycji będzie miało miejsce o godz. 19.00, w piątek 2 marca, a zamknięcie w niedzielę, 29 kwietnia 2012 roku, w przestrzeni wystawienniczej CSW.

Konferencja prasowa odbędzie się w piątek 2 marca o godz. 12:00, podczas której wybitny włoski artysta Francesco Jodice przedstawi i omówi City Tellers, cykl filmów dokumentalnych jego autorstwa, opowiadający o miejskich realiach w Sao Paulo, Dubaju i Aralu.

UniCredit z przyjemnością przyjął zaproszenie CSW do wzięcia udziału w jego bogatym programie kulturalnym na 2012 rok. Toruń jednak nie jest pierwszym miastem, które gości wystawę dzieł sztuki z Kolekcji Sztuki UniCredit. Wcześniej, w latach 2009-2010 w Wiedniu, Weronie i Stambule prezentowana była ekspozycja PastPresentFuture, po czym 80 prac z Kolekcji Sztuki UniCredit zaprezentowanych zostało na wystawie Things are Queer, która miała miejsce w MARTa Herford Gallery wiosną 2011 roku.

Człowiek w Wielkim Mieście stanowi artystyczną podróż przez niespotykany wybór 70 prac z Kolekcji Sztuki UniCredit. Wystawa eksploruje symbiotyczny związek między środowiskiem miejskim i jego mieszkańcami, poczynając od XX wieku, analizuje również przestrzeń miejską jako odzwierciedlenie współczesnego życia. Podróż zaczyna się od widoku z powietrza, później przechodzi niżej, do poziomu ulic, gdzie protagonistami są budynki i multikulturowy tłum. Następnie wkraczamy w 'środowisko domowe’, badając intymną rzeczywistość domu, a podróż kończymy marzycielskimi i utopijnymi wizjami życia w bardziej humanistycznej skali.

W ramach wystawy pokazywane będą malarstwo, fotografie oraz instalacje, które ukazują osobiste wizje środowiska miejskiego zarówno jednych z najważniejszych artystów XX wieku, jak i współczesnych, włączając takich artystów, jak: Andreas Gursky, Wolfgang Tillmans, Eugene Atget, Barbara Klemm, Jordi Colomer i Peter Blake. Giorgio de Chirico w Piazza d'Italia (1970) prezentuje nierealistyczną perspektywę architektury miejskiej, podczas gdy Gabriele Basilico w pracy Mediolan (1981) wykorzystuje fotografię, aby uchwycić przemysłową archeologię obszarów znajdujących się na uboczach miast. Surrealistyczne pejzaże architektoniczne w Paesaggio Giorgio Morandi (1925) nadają ciekawy kontrast do land-artu Christo, Dolny Manhattan – opakowany budynek, który jest jednym z pięciu przedmiotów w jego portfolio z 1985 roku, które modyfikują architekturę miast poprzez owijanie budynków i pomników. Film Christiana Marclay'a Telefony (1995) bada funkcję telefonu w naszym społeczeństwie, podczas gdy Hamburg (1952) Henri'ego Cartier-Bressona, ojca fotoreportażu, rejestruje obrazy z życia ulicy.

Podróż po wystawie podzielona jest na pięć sekcji. Pierwszą z nich jest "Z góry", w której miasto pokazane jest z lotu ptaka, tak jak widać je z samolotu przed lądowaniem, czy patrząc na mapę. Sekcja zawiera dzieła takich artystów, jak Voigt, Reimondo, obrazy autorstwa Jodice, rekonstrukcje modeli architektonicznych  Shuripa, a także fotografie Braas'a, Tillmansa i Barbieri.

Następnie przychodzimy do sekcji "Widoki",  w której reprezentacja przestrzeni miejskiej przechodzi z poziomu ogólnego do konkretnego, poprzez fotografie takich artystów, jak Maier-Aichen, Castell, Lutter, Basilico i Zanta, a także obrazowe dzieła Kokoschki, Corinth'a, Liebermann'a, Morandi'ego i Fetting'a. Z kolei sekcja"Życie ulicy" zamienia strukturę miejską w ożywioną przestrzeń, zamieszkaną przez ludzi. Tutaj znajdujemy miasto w czerni i bieli, sfotografowane przez Cartier-Bresson'a, Berengo Gardin'a, Weegee i Klemm, a także miasto, które służy jako scena, na której jego mieszkańcy poruszają się zarówno w dzień, jak i w nocy, jak w sekwencji fotograficznej Barbary Probst .

"Nie ma jak w domu" przenosi punkt zainteresowania z sektora publicznego do prywatnego: dom jest bohaterem w dziełach Aleksandra Brodsky'ego, jak również w fotografii Nan Goldin i wideo Christian'a Marclay'ego. Wreszcie, "Miasto ze snu" wiedzie wystawę ku końcowi poprzez temat idealnego miasta: sen, według Petera Blake'a, metafizyczna reprezentacja według Giorgio de Chirico oraz symbol władzy według Christo.

Wystawa została zaprojektowana i kuratorowana przez Waltera Guadagnini'ego, przewodniczącego Naukowej Komisji Sztuki UniCredit, w skład której wchodzą również Luca Massimo Barbero, Loránda Hegyi i Angelika Nollert. Podczas otwarcia obecny będzie również Loránd Hegyi, jeden z najważniejszych ekspertów sztuki Europy Centralnej i Wschodniej. Specjalne podziękowania należą się  Dobrili Denegri, dyrektor artystycznej Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu.
Wszystkie dzieła sztuki prezentowane na wystawie Człowiek w Wielkim Mieście są częścią Kolekcji Sztuki UniCredit i pochodzą z Austrii, Niemiec, Włoch, Turcji oraz Stanów Zjednoczonych. Kolekcja Sztuki UniCredit liczy ponad 60.000 prac i jest złożona z obrazów, rzeźb, instalacji, filmów wideo oraz zdjęć, z których wszystkie odzwierciedlają grupową tożsamość europejską i symbolizują jej międzynarodowe oddanie sztuce.

Otwarcie wystawy: 2 marzec 2012, piątek, godz. 19.00

Centre of Contemporary Art Znaki Czasu in Torun
Press&Media Relations:
Aleksandra Mosiołek
tel. + 48 56 61 09 723
mob. + 48 666 871 624
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Bank Pekao S.A.
Press Office
Arkadiusz Mierzwa
Phone: +48 (22) 524 54 48
Mobile: +48 607 319 569
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aleksandra Bachta – Sałek
Phone: +48 (22) 524 54 45
Mobile: +48 723 802 171
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

UniCredit
SEC Relazioni Pubbliche e Istituzionali
Tel. 02 624999.1
Elena Todisco: Mob. +39 339 1919562 - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Paola Camisasca: Mob. +39 349 3110835 - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Giulia Bertolini: Mob. +39 333 7891567 - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło: Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

Masz pytanie/komentarz?


Twoje pytanie zostało wysłane.

Twój komentarz został wysłany.

O CZYM PISZEMY