Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rola artyzmu w pracy architekta według Borisa Kudlički

Boris Kudlicka to wybitna postać w świecie architektury. Jego wizjonerskie scenografie do wystawianych na całym świecie oper zdobyły uznanie krytyków i widzów. Tworzył oprawy wizualne do takich arcydzieł jak Don Giovanni, Madame Butterfly czy Dziadów. Wspólnie z warszawską pracownią WWAA zaprojektował Polski Pawilon na Expo 2010 w Szanghaju, który zdobył liczne nagrody.

 

Teraz Boris Kudlicka zasiada w jury organizowanego przez Ceramikę Tubądzin konkursu Tubądzin Design Awards przeznaczonego dla projektantów i architektów.

Architekt czy artysta?

Czy prace architektów można rozpatrywać w kategoriach dzieł sztuki? W przypadku Borisa Kudlicki zdecydowanie tak. Wizjonerskie podejście do kreowania przestrzeni, łamanie utartych schematów czy pionierskie zestawianie kolorów i faktur sprawia, że jego dzieła stają się punktem odniesienia dla innych twórców. – Uczucie, że odkrywa się nowe sfery w myśleniu o przestrzeni, o architekturze, które rezonują nie tylko u użytkowników, ale także u projektantów jest fantastyczne – mówi Boris – oznacza to, że dotyka się czegoś ważnego i oryginalnego. Również jego podejście do pracy świadczy o tym, że nie podchodzi do niej w standardowy sposób. – Język projektantów jest pewną metaforą. To opowiedzenie zjawiska, na przykład historycznego, zamkniętego w plastycznej pigułce, której skojarzenia otwierają pewne metafory, porównania czy odniesienia – dodaje.

Jurorski debiut

Przy okazji najnowszej edycji Tubądzin Design Awards, Boris Kudlicka ma okazję zapoznać się z pracami zarówno młodszych kolegów, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w świecie wielkiej architektury, jak i doświadczonych projektantów. Jego wielopłaszczyznowe doświadczenie sprawia, że jest w stanie dostrzec wyróżniające się elementy, ale też najmniejszy błąd. Dlaczego, pomimo ogromnej ilości pracy, która nierzadko zmusza go do podróżowania po całym świecie Boris Kudli
ka zdecydował się na współpracę z Ceramiką Tubądzin? – Z przyjemnością poznam sposób myślenia innych twórców o przestrzeni – odpowiada krótko. Czego się spodziewa? – Nie chcę się spodziewać niczego i nic nie zakładam. Tak, jak ja zaczynam każdy projekt od czystej kartki, tak samo patrzę na ten konkurs. W związku z tym, że jest to moje pierwsze doświadczenie z tego rodzaju konkursem, chciałbym mieć czystą świadomość nieobciążoną żadnym zadaniem czy wynikiem.

Rady od mistrza
Jako ceniony na całym świecie twórca, Boris niewątpliwie jest autorytetem, z którego zdaniem może liczyć się każdy architekt. Jakie rady ma zatem dla projektantów? - Przy każdym swoim projekcie szukam wielu rozwiązań. To jest coś, co w procesie twórczym jest niezwykle istotne. Nie powinniśmy trzymać się jednego pomysłu w przekonaniu, że jest tym genialnym. Kolor, tekstura czy proporcja to parametry, które można cały czas przesuwać i testować, jak się zachowują w innych ustawieniach - tłumaczy.

Dusza artysty
Aby zostać cenionym architektem, podróżować po świecie i realizować wielkie projekty potrzebna jest przede wszystkim ciężka praca, którą wspomagają odpowiednie predyspozycje. Boris Kudlika wskazuje na istotną cechę, którą powinien mieć wyjątkowy twórca – osobowość. – To jest coś, czego oczekuje każdy, kto pracuje z artystą. Osobowość, która ma swoje zdanie i pomysły, które potrafi opowiedzieć. Artysta musi mieć szeroko otwarte oczy, z każdej sekundy czerpać impulsy i przetwarzać je później w ramach kolejnych projektów. To jest tylko kwestia tego, na ile jesteśmy wrażliwi na pewne elementy i jak jesteśmy je w stanie później wykorzystać.

Konkurs Tubądzin Design Awards polega na zgłaszaniu za pomocą platformy projektów z wykorzystaniem produktów Ceramiki Tubądzin. Następnie są one oceniane przez największe autorytety w dziedzinie designu. W tegorocznej kapitule zasiada Dorota Koziara, architekt wnętrz współpracująca z firmą Dior, Małgorzata Szczepańska, redaktor naczelna pisma wnętrzarskiego, Maciej Mańkowski, fotograf artystyczny, architekt marki Tubądzin Tomasz Smus oraz Boris Kudlicka. Sam udział w konkursie jest bezcennym doświadczeniem, które może pomóc zaistnieć w świecie architektury oraz zdobyć wiele atrakcyjnych nagród.
Więcej informacji na temat konkursu na www.tubadzin.pl/design

Masz pytanie/komentarz?


Twoje pytanie zostało wysłane.

Twój komentarz został wysłany.

Inspiracje


Wizualizacja budynku

Wizualizacja budynku

Wizualizacja budynku
Budynek z lotu ptaka

Budynek z lotu ptaka

Budynek z lotu ptaka
Nowoczesna Rezydencja w Łodzi

Nowoczesna Rezydencja w Łodzi

Nowoczesna Rezydencja w Łodzi
Nowoczesny dom w Wilanowie Warszawa

Nowoczesny dom w Wilanowie Warszawa

Nowoczesny dom w Wilanowie Warszawa
folder

folder

folder
folder

folder

folder
folder

folder

folder
folder

folder

folder
folder

folder

folder
folder

folder

folder
folder

folder

folder
Wizualizacje budynku wielorodzinnego

Wizualizacje budynku wielorodzinnego

Wizualizacje budynku wielorodzinnego
Rzuty 3d dla dewelopera

Rzuty 3d dla dewelopera

Rzuty 3d dla dewelopera

O CZYM PISZEMY